Ako ste prepisivali u školi, ne morate i u životu. “Prepisivanje” bojkota trgovačkih lanaca iz Hrvatske ne da nije dobro rješenje, nego je katastrofalno i potpuno promašeno. Proteklih sedam dana po društvenim mrežama širi se poziv na bojkot trgovačkih radnji 31. januara, kako bi se, eto, kaznilo trgovce zbog visokih cijena i značajnih poskupljenja.
Da budemo načisto, cijene jesu visoke i svakodnevna poskupljenja jesu problem. Ali adresa za taj problem nisu trgovački lanci, odnosno bosanskohercegovački privrednici koji prodaju svoju robu kroz trgovačke lance. Jer oni nisu uzrok poskupljenja, oni sami snose posljedice toga.
Prava adresa je Federalna vlada. Jer Vlada, odnosno Nermin Nikšić i Vojin Mijatović, koji su gurali odluku o minimalnoj plaći, pravi su uzročnici posljednjeg vala poskupljenja. Povećanjem minimalne plaće na 1.000 KM došlo je do povećanja bruto plaća, što znači da poslodavci moraju izdvajati više novca za doprinose. A Vlada umjesto da smanji doprinose, da rastereti poslodavce, obećava nekakvu refundaciju, nekada...kad stigne na red. A valja preživjeti, isplatiti plaće i doprinose i opstati na tržištu. Valja zaraditi novac kojim će se sve to platiti.
Nemojte zaboraviti da je porasla i cijena struje, i nemojte zaboraviti da je i to preduzeće u vlasništvu Vlade FBiH. Zašto niko nije pozivao na bojkot Elektroprivrede BiH? Možete li jedan dan bez struje? Ako se već poziva na bojkot, onda bi trebalo bojkotovati i Elektroprivredu BiH. Ali onda oni što pozivaju na bojkot ne bi mogli visiti na društvenim mrežama i podizati Facebook revolucije. Nemojte zaboraviti ni to da je struja najviše poskupila privrednim društvima. I sada krivite trgovačke lance i privrednike što je sve poskupilo!?
Oni jednostavno nisu krivi za poskupljenja. Da bi izmirili sve obaveze koje su im, ni krivim ni dužnim, nametnute od povećanja doprinosa do više cijene električne energije, moraju negdje zaraditi dodatni novac – na svojim proizvodima i uslugama. Ako mislite da se bilo koji privrednik raduje što mora povećati cijenu proizvoda ili usluge grdno se varate. Nije to tako jednostavna odluka kako se čini i svako pokušava što je moguće duže odgoditi taj trenutak kada mora saopćiti kupcu da su proizvod ili usluga poskupili.
Ko se imalo razumije u ekonomiju jasno mu je da svako povećanje cijene sa sobom nosi rizik smanjenja potražnje, to su ekonomski zakoni. Zato je nepravedno da se njih kažnjava nekakvim bojkotom uvezenim iz Hrvatske.
Samo Nermin Nikšić misli da su privrednici pokvareni i da zgrću milijarde maraka u svoje džepove. Zapravo je prava istina da su privrednici ljudi koji vrijedno rade da opstanu oni, njihove kompanije i radnici. Uostalom, uložili su svoj kapital i treba da zarade, ali ne ido tako lahko kako se čini. Prema podacima Finansijsko-informatičke agencije u 2023. godini 26.463 preduzeća u Federaciji BiH imala su prihode 69 milijardi, a rashode 64 milijarde. Od 26.463 preduzeća njih 18.084 poslovali su u plusu. Njihov profit je iznosio 5,26 milijardi maraka. Puno je to novca, pomislit će Nermin Nikšić i početi da mlati ovim podatkom opravdavajući odluku o minimalcu. Ako taj iznos podijeliti na 18.084 firme koje su bile profitabilne, u prosjeku je svaka firma ostvarivala 291.065 maraka profita. Pola tog iznosa dat je za jednog novog VW Touarega u Vladi FBiH, ali nisu to platili od svojih, nego para poreskih obveznika.
Treba imati na umu još jednu bitnu činjenicu. Povećanjem minimalca porasle su plaće i budžetskim korisnicima. A njih je, kao što znate, baš mnogo. U opticaju je, prema tome, mnogo više novca. I opet se vraćamo na osnovne ekonomske zakonitosti – imate više novca za trošenje, što znači veća potražnja za proizvodima i uslugama, a veća potražnja znači višu cijenu. To opet znači veću potrošnju, i više novca od poreza na dodanu vrijednost. Pogađate ko je na dobitku - država.
Kako god okrenete, adresa odgovornih za poskupljenja je Hamdije Čemerlića 2.
Na kraju krajeva, ima li obraza da bojkotuje bilo šta narod koji na neradnu nedjelju (bez obzira na to što je i to diskutabilna odluka) ide u Lukavicu da kupuje. Eto, baš se ne može bez litra mlijeka izdržati do ponedjeljka.