Nije odabrano | 19.03.2025.

Godišnjica reintegracije

Prije 29 godina vratila se svome Sarajevu: Hej Grbavice, rano ljuta...

Legalne civilne vlasti i federalna policija, u pratnji međunarodnih kolega i IFOR-a, preuzeli su, 19. marta, kontrolu i nad sarajevskim naseljima Grbavica, Kovačići i Vraca. Ovim su okončane patnje i stradanja Sarajlija u opkoljenom gradu koji je pod opsadom bio 1.425 dan.

Autor:  Stav

Na današnji dan 1996. godine izvršena je reintegracija jednog od najvećih sarajevskih naselja, Grbavice koja je pod okupacijom agresora bile pune četiri godine. Legalne civilne vlasti i federalna policija, u pratnji međunarodnih kolega i IFOR-a, preuzeli su, 19. marta, kontrolu i nad sarajevskim naseljima Grbavica, Kovačići i Vraca.

Ovim su okončane patnje i stradanja Sarajlija u opkoljenom gradu koji je pod opsadom bio 1.425 dan.

O tom vremenu, u svojoj autobiografskoj knjizi "Sjećanja", rahmetli Alija Izetbegović je napisao da je "ujedinjenje Sarajeva izvršeno po planu", da je počelo s Vogošćom, a završeno s Grbavicom.

"Ali, tada se dogodio velki egzodus sarajevskih Srba. Pošto nisu uspjeli da ometu ujedinjenje grada, odlučili su se za taktiku 'spaljene zemlje'. Napuštali su grad i za sobom ostavljali pustoš."

Naime, prva prijeratna sarajevska općina koja je bila vraćena u sastav Sarajeva je Vogošća. Legalni organi vlasti općine Vogošća i grada Sarajeva, zajedno sa pripadnicima Federalne policije, su 23. februara 1996. godine, prema planu, preuzeli vlast u vogošćanskoj općini. U Vogošću je ušlo 85 policajaca Federacije Bosne i Hercegovine te 85 pripadnika Međunarodnih policijskih snaga

Ovo je naselje bilo jedno od ključnih predgrađa za potpunu saobraćajnu deblokadu glavnog grada Bosne i Hercegovine. Prema novinarskim procjenama najmanje deset hiljada raseljenih i izbjeglica trebalo je biti vraćeno u Vogošću.

Vogošća je jedna od rijetkih općina koja je nakon reintegracije u potpunosti vraćena u raniji teritorijalni okvir koji je imala. 

Osim Vogošće, općina u koja je vratila prijeratnu teritoriju u cijelosti su još Ilijaš, Hadžići i Centar, s tim što je većina te lokalne zajednice i ranije, u toku rata, bila pod ingerencijom vlasti RBiH.

Nakon Vogošće, federalna policija je 26. februara u pratnji tadašnjeg IFORA i Međunarodnih policijskih snaga preuzela kontrolu nad sarajevskim naseljima Rajlovac, Reljevo, Dobroševići, Ahatovići, Nedžarići i Aerodromsko naselje, većinom smještenih na prostoru općine Novi Grad, te dijelom ranije općine Ilidža (dio Nedžarića). 

Federalne policijske snage preuzele su 29. februara između 8.00 i 8.30 sati ovlaštenja u Ilijašu. Situacija je u ovoj općini prije ulaska Federalne policije bila napeta zbog oružanih pljački, te je bila potrebna zajednička patrola Međunarodne i lokalne "srpske" policije. U akciji je učestvovalo 90 federalnih policajaca.

Prolaskom Federalne policije od Vogošće do Visokog prema Ilijašu deblokiran je glavni grad Bosne i Hercegovine.

U sarajevska naselja koja su trebala biti reintegrirana zajedno sa Vogošćom 23. februara, Pionirska dolina, Nahorevo, Kromolj, Federalna policija i civilni organi vlasti općine Centar ušli su tek početkom marta 1996. godine.

Reintegracija ranijih sarajevskih općina nastavila se u Hadžićima, 6. marta 1996. godine. 

Do određenih je problema došlo budući da je u policijsku stanicu u Hadžićima 5. marta predvečer nenadano upalo dvadesetak policajaca iz Mostara u uniformama sa hrvatskim obilježjima kojima "srpska policija" nije pružila nikakav otpor već se povukla.

Hrvatski policajci su izjavljivali da su se ponašali u skladu s naređenjima zamjenika ministra MUP-a Federacije BiH pokojnog Joze Leutara. Srećom, ova je provokativna situacija prošla bez oružanih sukoba te su se hrvatski policajci povukli nakon intervencije IFOR-a i IPTF-a.

Nakon reintegracije Vogošće, dijelova općine Novi Grad Sarajevo, Ilijaša, dijelova općine Centar Sarajevo, te Hadžića isto je 13. marta uslijedilo kada je u pitanju općina Ilidža.

Dan ranije su Međunarodne policijske snage pojačale svoje patrole u regijama Ilidže i Grbavice gdje su uprkos svemu bande kriminalaca vršile teror i nastavljale paljenje požara.

Više od deset hiljada povratnika ušlo je zajedno sa federalnom policijom na Ilidžu, čime je praktično otvorena južna kapija grada. Tačno u podne, 13. marta 1996. godine, tadašnji načelnik opštine Husein Mahmutović postavio je oznake legalne vlasti na matičnu opštinsku zgradu, dodajući da će uslijediti aktivnosti na normalizaciji života na ovom području. I, konačno, 19. marta preuzeta je kontrola i nad sarajevskim naseljima Grbavica, Kovačići i Vraca.

Prvih sedam dana nakon preuzimanja vlasti, u ova tri naselja bilo je moguće ući isključivo preko nekadašnjeg Mosta bratstva i jedinstva. Ovaj datum je značajan za sve građane Sarajeva.

Reintegracijom Grbavice, posljednjeg sarajevskog naselja koje je bilo pod srpskom okupacijom, završen je transfer vlasti u sarajevskim općinama koje su prema Općem okvirnom sporazumu za mir u Bosni i Hercegovini pripale FBiH.

Sarajevo

Otvorena izložba "Knjiga pod opsadom": Knjige su, kao i ljudi, bile na meti agresorskog oružja

Završnica takmičenja

Sarajevo domaćin prve utakmice finala Kupa BiH

Posvećen vrijednostima

Papa Franjo - čovjek dijaloga koji je iz Sarajeva poručio: Nikada više rata!

Zločini u Bratuncu

Maj nikada više nije isti: Hibi Ramić ubijen muž, četiri djevera, otac i dva brata, devetomjesečna Dženana umrla joj je u naručju