Politika | 19.03.2025.

Koji je plan vlasti

Sa čime Trojka ide Draganu Čoviću: Bageri, "neumske postavke" ili nešto treće?

Trojka bi u prvom redu morala znati, a i probosanskoj javnosti objasniti kuda ide, pa tek onda pitati HDZ hoće li s njima. Ako je na stolu ponuda vraćanja na "neumske postavke", kako je umilno Čoviću na njegovoj TV Herceg-Bosna ponudio šef NiP-a Elmedin Konaković, i to samo par dana nakon što je Dodik tom istom Čoviću predlagao vraćanje na planove o Herceg-Bosni, onda u ovoj državi imamo posla sa pobunjenicima u RS-u i veleizdajnicima u Sarajevu

Autor:  E. G.

Sjest ćemo s HDZ-om da vidimo da li idu s nama ili nastavljaju spašavati Dodika. Rekao je to Predrag Kojović, zastupnik Naše stranke u Parlamentu Bosne i Hercegovine, govoreći o sastanku Trojke i HDZ-a najavljenom za petak. 

Čovjeku prosto bude neprijatno komentirati takvo što i spuštati se na razine politički infantilnih članova državne koalicije iz takozvanog probosanskog bloka. Da, pripisat ćemo to dječije glupavim ispadima, ali ne kao opravdanje, u suprotnom "dijagnostika" bi iziskivala i poduže očitanje... I ne radi se tu samo o dugogodišnjoj pobočnoj satniji HDZ-a registriranoj pod imenom Naša stranka, ali da ne duljimo. 

Izlišno je ponavljati sve one Trojkine tvrdnje kako su politički udaljili Dragana Čovića od Milorada Dodika, dvojca koji je jin i jang bh. politike, ali nije zgoreg podsjetiti da je "muslimanska reprezentacija" ne tako davno ponudila javnosti čak i takvu priču.  

Trojka bi u prvom redu morala znati, a i probosanskoj javnosti objasniti kuda ide, pa tek onda pitati HDZ hoće li s njima. Ako je na stolu ponuda vraćanja na "neumske postavke", kako je umilno Čoviću na njegovoj TV Herceg-Bosna ponudio šef NiP-a Elmedin Konaković, i to samo par dana nakon što je Dodik tom istom Čoviću predlagao vraćanje na planove o Herceg-Bosni, onda u ovoj državi imamo posla sa pobunjenicima u RS-u i veleizdajnicima u Sarajevu. 

Iz HDZ-a posljednjih dana dolaze uobičajene mantre o konstitutivnosti naroda, gdje se u općem metežu u državi traže šanse kako da se i ta pitanja vrate na dnevni red. Da je spreman na to prvi je potvrdio Konaković. Istovremeno iz HDZ-a šalju poruke o potrebi "dijaloga između Sarajeva i Banje Luke". 

Sa čime, dakle, Trojka ide na sastanak sa Čovićem? 

- Krize uvijek mogu biti šanse ili prilike. Mi smo uvijek zagovarali da ne treba dolaziti do političkih kriza da bismo počeli rješavati stvari. To što nas nisu slušali, dovelo nas je u ovu situaciju - izjavila je državna zastupnica Darijana Filipović (HDZ).

Dodala je i kako se od njih, HDZ-a, ne može tražiti odgovornost za nešto što nisu njihovi politički potezi.

- Političke stranke unutar Trojke počele su jedan takav potez još prije presude Miloradu Dodiku. Za takve poteze mi smo smatrali da nije vrijeme, te da će dovesti do nekih posljedica. S nama takvi potezi nisu dogovarani. Mi smo o njima informirani na sami dan kada se došlo do prijedloga za smjenu Nebojše Radmanovića. Od tada Trojka govori da ne želi više učestvovati u partnerstvu sa SNSD-om i da će potencijalno tražiti neku novu većinu. Međutim, to je lakše reći nego uraditi - navela je Filipović.

Kaže i kako još službeno oni koji su krenuli u taj proces nisu ponudili HDZ-u plan rješenja kako bi to funkcioniralo.

Sklanjanje Dodikovih kadrova iz državne vlasti uveliko bi doprinijelo funkcioniranju institucija. Da je HDZ u tome htio pomoći i "ići sa Trojkom", već bi to uradili. Naprotiv, HDZ se i dalje protivi uklanjanju SNSD-ovih kadrova, pa i Trojkini bageri miruju. 

Trojka se u posljednje dvije i po godine oglušila na svako upozorenje da SNSD-u ne bi smjeli isporučiti kompletan sigurnosni i obavještajni sektor, finansije... Posljedice i takvih njihovih odluka sada plaća država. Uzaludno je sada lamentirati nad tim. 

Mi, javnost, nismo čuli ništa ni o aktivnostima ambasadora ove zemlje u svijetu. Šta rade, s kim se sastaju, lobiraju? Znamo da su Dodik i Željka Cvijanović kadrovima u diplomatskoj mreži pod njihovom kontrolom naredili da rade u interesu vlasti RS-a. Upravo tome se iščuđavaju, sebi ne mogu doći, neformalni savjetnici Denisa Bećirovića, pa ostavljaju dojam da bi im neko hitno trebao odnijeti šećera i vode. Jesu li ovi ljudi ozbiljni? Dodik skoro 20 dana intenzivno radi na protjerivanju državnih institucija iz entiteta RS, ali eto susprezat će se da ne traži od svojih kadrova da "pogaze principe diplomatske službe"?!

Ako ne do petka, a onda u petak nakon tog sastanka sa HDZ-om, Trojka bi konačno morala predočiti javnosti koji je plan njihovog djelovanja, umjesto što kadrovi poput Elmedina Konakovića i Predraga Kojovića zamajavaju sve u ovoj državi pričama kako se "obruč steže oko Dodika", kako je "Darko Ćulum profesionalac kojem treba vjerovati"... 

 

Dom naroda BiH

Džaferović: Ubacivanje HDZ-ovog prijedloga Izbornog zakona BiH u dnevni red je u funkciji da se pomogne SNSD-u

Lakši put, bez kičme

Krešićevo imenovanje - kapitulacija Trojke pred HDZ-ovim velikodržavnim sanjarenjima

Išerić pojašnjava

Zašto je Dodik odabrao 9. januar za referendum, da li je i od koga dobio garancije da neće biti uhapšen

A bili su mu korektni

Konaković razočaran u HDZ, ostavio ih na milost i nemilost SNSD-a: Pa zar i ti, brate Dragane...