Jednog je dana Tahir Hamut Izgil počinio prometni prekršaj. Pogriješio je i skrenuo u zabranjenu ulicu. Sa strane su izašli neki policajci, prepriječili mu put i tražili vozačku dozvolu. Ono što je moglo biti novčana kazna ili opomena, otišlo je mnogo dalje. Agenti su od njega tražili da pokaže svoj telefon i otključa ga, spojili su ga na uređaj i jedan od njih pritisnuo ikonu na ekranu. Uređaj je počeo skenirati sav sadržaj u njegovom mobitelu. Ako je bilo ilegalnih pjesama, fraza iz zabranjenih knjiga ili bilo koje aplikacije koja se smatra subverzivnom, mogao bi završiti u zatvoru.
Možda izgleda kao scena iz distopijskog naučno-fantastičnog filma. Ali dogodilo se u stvarnosti. Tačnije, 2017. godine u gradu Urumqiju, provinciji Xingjian, sjeverozapadna Kina. Izgil pripada ujgurskoj etničkoj skupini, koja čini značajnu manjinu u Xinjjianu, a mnogi od njih su muslimani i imaju historijske veze sa susjednim republikama s islamskom većinom.
Ta se manjina 2009. nasilno pobunila jer su smatrali da ih Komunistička partija marginalizira u radu, politički i kulturno. Bilo je 200 smrtnih slučajeva, prema pekinškoj vladi. Godine 2014., prema riječima vlasti, ujgurski teroristi koji su težili nezavisnosti svoje regije počinili su teroristički napad koji se poklopio s posjetom regiji Xi Jinpinga, čelnika Komunističke partije. Troje ljudi je poginulo. Represija nad Ujgurima nije bila ništa novo u historiji revolucionarne Kine, ali od tada je uključivala i sistematsku kontrolu nad pripadnicima tog naroda.
„Doći će me uhapsiti u ponoć“ naslov je Izgilovih memoara, hronike situacije u kojoj se nalaze Ujguri. Izgil priča vlastitu priču: onu o piscu i reditelju srednje klase koji je, iako je imao dosje jer je u prošlosti pokušao ilegalno napustiti Kinu kako bi studirao u Turskoj, bio, u teoriji, normalan građanin. No tokom 2010-ih bio je izložen iznimnom maltretiranju koje je, kako kaže, počelo pukom birokratijom. Izgil neutralnim tonom koji izaziva jezu pripovijeda o podložnosti kineskih građana, a posebno njihove manjine, Vladi. O policiji koja vas može tražiti u bilo kojem trenutku.
Lična karta bila je stalno povezana s internetom i, ako je birokrata na njoj evidentirao bilo kakvu grešku, oglasio bi se alarm kada bi građanin bio predmet policijske kontrole. Svaki upravni postupak mogao bi zahtijevati deklariranje vlastitih vjerskih uvjerenja ili veza sa strancima. Postojali su susjedski odbori koji su bili mreže međusobne kontrole. Mnogi Ujguri razgovarali su telefonom šifrirano jer su sumnjali da vlada špijunira njihove razgovore. A mnogi su, poput Izgila, izbrisali sve potencijalno opasne sadržaje sa svog mobitela ili laptopa jer su znali da ih policija, uz besmislen izgovor, može pregledati.
Ponekad, kad bi se Izgilovi prijatelji neformalno sastali u restoranu, naručili bi bocu vina ili pića kako bi policiji, koja se često pojavljivala na tim beznačajnim okupljanjima, pokazali da piju alkohol i da stoga nisu muslimani. vjernici. Izgil to opisuje s humorom: "Bila je to jeziva situacija", kaže on, "ali apsurdna. Smijanje vam je pomoglo da to prebolite.“
Izgil priča kako su, posebno počevši od 2017. godine, kada je kineska vlada odlučila pooštriti represiju protiv Ujgura, masovna hapšenja postala rutina. “Meta prvih hapšenja bili su pobožni religiozni ljudi. Neće ni Ujguri koji su bili u inozemstvu biti pošteđeni.” No, kao u svim autoritarnim režimima, u stvarnosti su hapšenja bila nasumična. Nije bilo potrebno počiniti nikakav zločin da bi ga poslali u centar za preodgoj. Sve je bilo proizvoljno. Cilj je bio stvoriti paranoju.
„Doći će me uhapsiti u ponoć“ gruba je knjiga. Njena hladnoća je ponekad opresivna. Još više jer Izgil miješa hroniku političke i društvene stvarnosti svoje manjine sa životom svog doma: onom obične porodice, s dvije mlade kćeri, porodicom koja bi u normalnoj demokratiji mogla imati sretno neugledan život.
Na trenutke, nemilosrdna birokratija koju opisuje - sve više obrazaca, ispitivanja, provjera susjedstva - podsjeća na Kafku; u drugim trenucima sliči velikoj sovjetskoj disidentskoj književnosti Aleksandra Solženjicina. Svako može biti kriv. Na kraju knjige ostaje golemo pitanje: Izgil je za dlaku uspio izbjeći osudu, ali je li to najviše čemu običan čovjek može težiti? Ova su sjećanja važna i šokantna. Ona govore mnogo o kineskom režimu. Ali su i veliko jasno upozorenje o moći sveukupne Države nad životima građana.