Pokušaji postizanja sporazuma o prekidu vatre i taocima u Gazi doveli su do traženja alternativnih načina za zaustavljanje neprijateljstava – što uključuje potencijalnu privremenu pauzu.
Ovo je uslijedilo nakon dvodnevnih pregovora u egipatskoj prijestolnici o sporazumu o Gazi koji je u nedjelju zaključen bez dogovora, gdje su Hamas i Izrael odbacili nekoliko kompromisa koje su predložili posrednici.
Međutim, navodno je predložen novi prijedlog koji predviđa djelomični sporazum o početnoj fazi prekida vatre, s raspravama o preostalim elementima sveobuhvatnog sporazuma koji će se nastaviti u kasnijoj fazi, prenosi The New Arab.
Paralelno, posrednici rade na uspostavljanju humanitarnog primirja u trajanju od četiri do sedam dana kako bi se olakšala distribucija vakcina protiv dječje paralize i druge osnovne pomoći.
Ova inicijativa prati pozive Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i UNICEF-a za prekid vatre od najmanje sedam dana kako bi se imuniziralo oko 640.000 djece, nakon širenja dječje paralize među djecom u enklavi.
Uz to, Al-Araby Al-Jadeed izvještava da američka administracija vrši pritisak na Izrael i Egipat da što prije ponovo otvore granični prijelaz Rafah. To bi se moglo dogoditi ili kao dio sporazuma o prekidu vatre i oslobađanju talaca s Hamasom ili nakon postupnog povlačenja Izraela iz Filadelfijskog koridora duž granice Gaze i Egipta.
Izvještaj ne pojašnjava ko bi upravljao prijelazom Rafah na palestinskoj strani ako dođe do povlačenja Izraela.
Osim toga, prema CNN-u u ponedjeljak, visoki američki zvaničnik za koji je rekao da je upoznat s pregovorima u Kairu pokazao je da posrednici razgovaraju o "konačnim detaljima" potencijalnog sporazuma, uključujući imena zatvorenika koji će biti razmijenjeni u sklopu sporazuma.
Iako ovaj napredak ne osigurava da će konačni sporazum biti odmah postignut, pregovarači u Kairu se trenutno fokusiraju na "matice i vijke" predloženog pakta, dodao je zvaničnik.
Još jedan neimenovani visoki američki zvaničnik citiran je u intervjuu za novinsku agenciju Reuters da je opisao razgovore kao "konstruktivne".
Zvaničnik je dodao da su oni vođeni u duhu na svim stranama kako bi se postigao "konačan i provediv sporazum".
"Proces će se nastaviti u narednim danima kroz radne grupe za dalje rješavanje preostalih pitanja i detalja", rekao je zvaničnik Reutersu, dodajući da će timovi ostati u Kairu.
Visoki američki dužnosnik je također rekao da se od četvrtka vode kontinuirani pregovori između timova iz Izraela, Sjedinjenih Država i Egipta s ciljem sužavanja preostalih jazova. Glasnogovornik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost John Kirby potvrdio je u ponedjeljak da pregovori u Kairu o postizanju primirja u Gazi i dogovoru o taocima još uvijek traju. Kirby je dodao da će se razgovori nastaviti na nivou radne grupe narednih nekoliko dana kako bi se izgladila konkretna pitanja.
"Razgovori su zapravo napredovali do tačke u kojoj su se osjećali kao da je sljedeći logičan korak da se radne grupe na nižim nivoima sjednu kako bi razradile ove sitnije detalje", rekao je Kirby.
Brett McGurk, glavni pomoćnik američkog predsjednika Joea Bidena za Bliski istok, uskoro će napustiti Kairo nakon što je produžio boravak za jedan dan kako bi pokrenuo razgovore u radnoj grupi, navodi Kirby.
Kirby je također potvrdio da će jedno od ključnih pitanja za radne grupe biti rješavanje razmjene talaca koje drži Hamas i palestinskih zarobljenika koje drži Izrael.
Ovo dolazi nakon što je Hamas objavio da je njegova delegacija napustila Kairo nakon sastanka s egipatskim i katarskim posrednicima tokom vikenda u pokušaju da zaustavi, barem privremeno, izraelski rat u Gazi.
U subotu su Katar i Egipat rekli da su se sastali s visokim predstavnicima Hamasa kako bi detaljno razmotrili prijedlog. U nedjelju su se izraelski zvaničnici, kako se izvješćuje, pridružili diskusijama za rješavanje neriješenih pitanja, uz podršku posrednika.
Međutim, dvodnevni razgovori završeni su tako što su Izrael i Hamas još uvijek bili u neslaganju oko ključnih pitanja, uključujući povratak raseljenih Palestinaca u Gazu i kontrolu nad pojasom na granici između Egipta i Gaze koji je Izrael zauzeo u maju i odbija da se odrekne.
Osim toga, postoje neriješene razlike između Izraela i Hamasa u vezi s palestinskim zatočenicima koje Hamas želi zamijeniti za taoce koje drži.
Izvori su izjavili za publikaciju da je Izrael odbio oslobađanje nekih visokoprofiliranih palestinskih zatočenika i insistira na tome da će drugi biti pušteni samo u izgnanstvo u inostranstvo, umjesto da se vrate u svoje rodne gradove na okupiranoj Zapadnoj obali ili Pojasu Gaze.
Prema izvorima, Hamas ostaje čvrst u svojim zahtjevima za potpuno izraelsko povlačenje i trajni prekid vatre, što Izrael odbija. Izrael tvrdi da neće prekinuti svoje vojne operacije u Gazi sve dok Hamas ne bude iskorijenjen i svi taoci ne budu oslobođeni.
Razgovori su zasnovani na okviru koji je krajem maja zacrtao američki predsjednik Joe Biden, a koji je nazvao izraelskim prijedlogom.
Regionalne tenzije su se intenzivirale nakon ubistva dva glavna lidera, Hamasovog Ismaila Haniyeha i Hezbollaha Fuada Shukra, što je dovelo do prijetnje Irana i njegovih saveznika i do pojačanih diplomatskih napora da se postigne prekid vatre i spriječi širi rat.
Međutim, nakon završetka razgovora u nedjelju, zvaničnik Hamasa Izzat al-Rishq je rekao da njegova grupa "ponavlja svoju spremnost da provede" Bidenov plan.
Nedavni razgovori su uslijedili nakon velike eskalacije neprijateljstava između Hezbolaha i Izraela, nakon razmjene vatre koja nije završila značajnom štetom u Izraelu.
Iran je također zaprijetio osvetom zbog ubistva Hanije na iranskom tlu prošlog mjeseca.
Izraelska vojna kampanja primorala je gotovo svih 2,3 miliona stanovnika palestinske enklave da napuste svoje domove, što je dovelo do široko rasprostranjene gladi, bolesti i smrti najmanje 40.000 ljudi, prema palestinskim zdravstvenim vlastima.