Najnoviji razvoj situacije između Sjedinjene Američke Države i Iran pokazuje da su odnosi ušli u jednu od najozbiljnijih faza u posljednjih nekoliko godina.
Prema informacijama koje je objavio Reuters, američka vojska dovela je operativne planove za moguće napade na Iran u završnu fazu pripreme.
To znači da političko vodstvo u Washingtonu u ovom trenutku na stolu ima razrađene i spremne opcije koje se mogu brzo aktivirati ako predsjednik donese odluku.
Planovi, prema navodima američkih dužnosnika, uključuju mogućnost ograničenih zračnih i raketnih udara na iransku sigurnosnu i nuklearnu infrastrukturu.
Međutim, razmatraju se i osjetljivije opcije, uključujući ciljane napade na pojedince iz vojnog i političkog vrha u Teheranu. Takav pristup podsjeća na operaciju iz 2020. godine kada je ubijen iranski general Qasem Soleimani, što je tada izazvalo ozbiljnu regionalnu krizu.
Spominjanje mogućnosti destabilizacije režima dodatno podiže nivo napetosti, iako zasad nema konkretnih informacija o tome kako bi se takav scenarij proveo bez šire vojne intervencije.
Predsjednik Donald Trump javno je potvrdio da razmatra ograničeni vojni napad. U izjavama novinarima nije naveo detalje o ciljevima ni o vremenskom okviru, ali je jasno dao do znanja da vojna opcija nije isključena.
U političkom smislu, takve izjave služe kao pritisak na Teheran u kontekstu pregovora o nuklearnom programu. Trump pokušava zadržati snažnu pregovaračku poziciju, ali istovremeno izbjeći dugotrajan i skup rat koji bi imao ozbiljne posljedice i za američku unutarnju politiku.
S druge strane, Iran signalizira spremnost na nastavak diplomatskih razgovora. Prema dostupnim informacijama, Teheran priprema prijedlog koji bi mogao biti upućen Washingtonu u narednim danima.
Ključno pitanje ostaje razina obogaćivanja uranijuma i opseg međunarodnog nadzora nad iranskim nuklearnim programom. Međunarodna zajednica, uključujući Međunarodnu agenciju za atomsku energiju, pažljivo prati stanje iranskih nuklearnih kapaciteta, što dodatno utječe na procjene rizika.


