Prvostepeno osuđeni predsjednik entiteta RS i bjegunac od bh. pravosuđa Milorad Dodik obratio se danas na posebnoj sjednici NSRS-a u Banjoj Luci i održao "govor povodom 30 godina sprovođenja Dejtonskog sporazuma".
- I danas dok bošnjački političari insistiratju na konceptu Bosne koji je doveo do rata, mi u RS-u čvrsto stojimo na braniku mira... Mi nismo ekstremisti. Mi nismo opstrukcionisti. Mi ne podrivamo Dejton. Pokušavamo da ga sačuvamo. Mi nismo samo potpisnici, mi smo strana tog sporazuma, njegovi čuvari i zaštitnici – rekao je i naglasio:
- Protiv mene su uvedene sankcije. Prijete hapšenjem. Predstavljaju me kao negativca... Ali nisam ja prava meta. Prava meta je narod koji me je izabrao.
Možete mi uvesti sankcije, poručio je Dodik, piše Faktor.
- Možete me i zabraniti. Možete pokušati da me strpate u zatvor, što i činite. Možete čak pokušati da me ubijete prilikom hapšenja, ali duboko vjerujem da nijedan lider RS-a - ni danas, ni sutra, ni ikada - neće se odreći prava na našu grudu, niti će ići protiv onog što je dogovoreno u Dejtonu.
Ako nađu nekoga, to znači da smo propali, da nema povratka – rekao je Dodik, nakon čega je usplijedio aplauz vladajuće većine u NSRS-u, dok je istovremeno opozicija bojkotovala njegovo obraćanje.
Dodik je "prvi put javno" predložio partnerstvo RS u oblasti istraživanja minerala sa Sjedninjenim Američkim Državama, Rusijom, Mađarskom, Kinom i Evropskom unijom.
- Dajte nam slobodu, garantujte nam dejtonski suverenitet i bit ćemo vam partneri u ovom poslu - poručio je Dodik koji tvrdi da ne poziva na nezavisnost već na međuzavisnost koja se temelji na "ustavnim načelima".
On tvrdi da su posljednjih nekoliko godina, obimna geološka istraživanja potvrdila "ono što se dugo naslućivalo - RS leži na ogromnim rezervama kritičnih minerala, uključujući litijum, bor, stroncijum, natrijum i kalijum".
- To nisu obični minerali. Oni vrijede 100 milijardi dolara. To su strateški resursi. Neophodni su za električna vozila, odbrambene sisteme, skladištenje energije i napredne tehnologije - kod nas, u Americi, u Evropi i širom svijeta - tvrdi Dodik.
Govor je završio "zavjetom" svakom građaninu u BiH.
- Ne tražimo ništa što je vaše, nego da nam se ne oduzima što je naše. Hajde da razgovaramo, hajde da razgovaramo i slušamo jedni druge. Da se pokušamo shvatiti, ne isključivati, da razgovaramo bez prisile i da počnemo odmah.
Formalno predlažem da strane potpisnice Dejtonskog sporazuma počnu dijalog sa ciljem da se vratimo izvornom tekstu i da se svaka eventualna izmjena, a očigledno je neophodna, desi kroz mehanizme i saglasnst kako je 11 aneksa to predvidjelo – zaključio je Dodik


