Politika | 06.09.2024. u 13:05

Afrika na prekretnici

Borba za Afriku: Kinesko-afrički forum u fokusu globalne utrke za utjecaj

Dok se svjetski lideri okupljaju u Pekingu na Forumu kinesko-afričke saradnje (FOCAC), borba za utjecaj na afričkom kontinentu postaje sve očiglednija. Ovaj trodnevni događaj, koji traje od 4. do 6. septembra, okuplja lidere iz Kine i afričkih zemalja kako bi razgovarali o budućnosti saradnje i zajedničkog razvoja.

Autor:  P.P.

Kineska strategija: Infrastruktura i investicije

Kina je posljednjih godina postala ključni igrač na afričkom kontinentu, zahvaljujući svojoj inicijativi Pojas i put (Belt and Road Initiative). Kineske investicije u infrastrukturu, kao što su putevi, mostovi i željeznice, te povoljni krediti, čine Kinu vrlo utjecajnom. Primjeri uključuju izgradnju željezničke pruge Mombasa-Nairobi u Keniji i industrijskih parkova u Etiopiji. Ovi projekti ne samo da poboljšavaju infrastrukturu, već i stvaraju radna mjesta i potiču ekonomski rast.

Kineski model saradnje često uključuje brzu realizaciju projekata i manje političkih uslova, što je privlačno mnogim afričkim zemljama. Na primjer, Angola je postala glavni partner Kine u naftnom sektoru, dok Zambija privlači kineske investicije u rudarskom sektoru. Džibuti, s druge strane, koristi kineske investicije za razvoj svoje luke i infrastrukture.

Američki pristup: Sigurnost, zdravstvo i obrazovanje

Sjedinjene Američke Države također imaju značajan utjecaj u Africi, ali njihov pristup je drugačiji. Fokusiraju se na sigurnost, zdravstvo i obrazovanje kroz programe kao što su PEPFAR (President’s Emergency Plan for AIDS Relief) i Millennium Challenge Corporation. Američki pristup često uključuje jačanje demokratskih institucija i ljudskih prava.

Kenija je ključni partner SAD-a u borbi protiv terorizma, dok Nigerija i Uganda primaju značajnu američku pomoć u zdravstvu i obrazovanju. Programi poput PEPFAR-a pomažu u borbi protiv HIV/AIDS-a, dok Millennium Challenge Corporation finansira infrastrukturne projekte i reforme u obrazovanju.

Europska unija: Održivi razvoj i trgovina

Europska unija ima dugotrajne veze s Afrikom, posebno kroz razvojnu pomoć i trgovinske sporazume. EU se fokusira na održivi razvoj, migracije i klimatske promjene. Europski pristup često uključuje dugoročne projekte i partnerstva koja promiču stabilnost i razvoj. Međutim, mnoge afričke zemlje imaju negativna iskustva s kolonijalizmom, što čini EU manje privlačnim partnerom. Kolonijalna prošlost, obilježena eksploatacijom resursa, rasnom diskriminacijom i političkom dominacijom, ostavila je duboke ožiljke na afričkim društvima.

Primjeri uključuju brutalnu belgijsku kolonijalnu vlast u Kongu, gdje je eksploatacija resursa i ljudskih života bila izuzetno okrutna. Ova negativna iskustva često dovode do nepovjerenja prema europskim inicijativama, dok Kina, bez kolonijalne prošlosti u Africi, nudi alternativu koja se doživljava kao manje opterećena historijskim teretom.

Kina kao iznenađujući pobjednik

Dok su SAD i EU historijski imale značajan utjecaj u Africi, Kina se pojavila kao iznenađujući pobjednik u ovoj borbi za utjecaj. Kineski pristup, koji uključuje masivne infrastrukturne projekte i povoljne kredite bez strogih političkih uslova, pokazao se vrlo privlačnim za mnoge afričke zemlje. Ovo je posebno iznenađenje za EU i SAD, koje su navikle na dominaciju u regiji kroz svoje dugotrajne programe pomoći i političke veze.

Kina je uspjela uspostaviti čvrste veze s ključnim afričkim zemljama kao što su Etiopija, Kenija, Angola, Zambija i Džibuti. Ove zemlje su postale ključni partneri u kineskoj inicijativi Pojas i put, što je dodatno učvrstilo kineski utjecaj na kontinentu.

Afričke zemlje koriste različite strategije kako bi se nosile s konkurencijom između Kine, SAD-a i EU:

Diversifikacija partnera: Mnoge zemlje surađuju s više globalnih sila kako bi izbjegle preveliku ovisnost o jednoj zemlji. Na primjer, Kenija surađuje s Kinom na infrastrukturnim projektima, dok prima američku pomoć u sigurnosnim pitanjima i europske investicije u održivi razvoj.

Pregovaračka moć: Afričke zemlje koriste svoju pregovaračku moć kako bi osigurale bolje uvjete u međunarodnim sporazumima. Etiopija je, na primjer, uspjela pregovarati o povoljnijim uvjetima za kineske investicije.

Regionalna saradnja: Kroz organizacije kao što su Afrička unija (AU), afričke zemlje koordiniraju politike i projekte, povećavajući svoju pregovaračku moć.

Fokus na održivi razvoj: Mnoge zemlje naglašavaju važnost održivog razvoja u svojim međunarodnim partnerstvima, uključujući projekte koji promiču ekološku održivost i ekonomski rast.

Upravljanje dugom: Afričke zemlje sve više pažnje posvećuju upravljanju dugom, pregovarajući o restrukturiranju duga i tražeći povoljnije uvjete za nove kredite.

Forum kinesko-afričke saradnje (FOCAC) predstavlja ključnu platformu za dijalog i saradnju između Kine i afričkih zemalja. Dok Kina koristi ovaj forum za jačanje svojih veza i promicanje infrastrukturnih projekata, SAD i EU također nastoje povećati svoj utjecaj kroz različite programe i inicijative. Borba za Afriku se nastavlja, a afričke zemlje igraju ključnu ulogu u oblikovanju svoje budućnosti kroz partnerstva koja najbolje odgovaraju njihovim potrebama i prioritetima.

Pregovori traju

Trump ima nove uvjete za Ukrajinu, potpisivanje sporazuma blizu: Mir ili ekonomski plijen?

Gubitak meke moći

Gašenje medija: "Trump postiže ono u čemu su Staljin, Hitler i Homeini podbacili"

Više transparentnosti

Tajne koje su se čekale: Trump ispunio obećanje, šta otkrivaju novi dokumenti o atentatu na Kennedyja?

Gostovao na PINK-u

Vučić o potjernici za Dodikom, Stevandićem i Viškovićem: Ako je EUFOR dobio nalog, preko noći možemo završiti u katastrofi