Politika | 05.03.2025.

Šta slijedi

Dodik potpisao ukaze zakona koji protjeruju institucije BiH iz RS-a, stupit će na snagu ako budu objavljeni u Službenom glasniku

U slučaju objavljivanja u Službenom glasniku, Ustavnom sudu BiH bit će poslane apelacije za ocjenu ustavnosti spornih zakona

Autor:  Stav

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik potpisao je u srijedu navečer ukaze o proglašenju zakona koji su usvojeni na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, a kojima se zabranjuje djelovanje Suda i Tužilaštva BiH, SIPA-a i VSTV-a BiH na području tog entiteta.

Dodik je potpisao ukaze sljedećih spornih zakona: Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH, Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Republike Srpske, Zakon o dopuni Krivičnog zakonika Republike Srpske i Zakon o Posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija.

Ovi neustavni zakoni stupaju na snagu objavljivanjem u Službenom glasniku RS-a. 

U slučaju objavljivanja u Službenom glasniku, Ustavnom sudu BiH bit će poslane apelacije za ocjenu ustavnosti spornih zakona. 

- Naši zahtjevi su spremni i samo čekamo da zakoni stupe na snagu, jer tako nalaže zakonska procedura. Odmah po njihovom objavljivanju obratit ćemo se Ustavnom sudu BiH i tražiti i privremenu mjeru - kazao je danas Dževad Mahmutović iz Kluba Bošnjaka u RS-u. 

Klub Bošnjaka u Vijeću naroda bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska nije pokrenuo pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa na nedavno usvojene antiustavne zakone u Narodnoj skupštini RS-a kojima se zabranjuje rad državnih institucija na ovom dijelu Bosne i Hercegovine. Kako je ranije obrazložio Mahmutović, poučeni ranijim iskustvom, ti zahtjevi bi na Ustavnom sudu RS-a bili odbijeni.

Povodom antidejtonskih i antiustavnih zakona koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske, a kojima se pokušava negirati podređenost entiteta suverenitetu države Bosne i Hercegovine, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović je, zajedno sa svojim pravnim timom, pripremio zahtjeve za ocjene ustavnosti Ustavnom sudu BiH, saopćeno je danas iz Bećirovićevog Kabineta.

- Također, napominjemo da će prema Ustavnom sudu BiH, zajedno s članom Predsjedništva BiH Denisom Bećirovićem, koordinirano djelovati i čelnici Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić i Kemal Ademović - navodi se u saopćenju.

 

(Preporuka za čitanje - Skupina političkih i pravnih analfabeta iz Trojke u jeku Dodikovih udara na državu cilja Mahmutovića i SDA)

 

 

 

Vučićeve igrice

Dodikova dvoličnost: Za TASS brani Ruse, a američkim lobistima daje milione

Ostao bez argumenata

Strazbur zatvorio vrata Dodiku: Ostala je još samo politička bitka

Kontradikcije

Zašto je Vučiću saradnja Beograda sa Savezom prihvatljiva, a NATO put BiH sporan?

Dimna zavjesa

Dodikova nervoza: Kad se politička imperija ljulja, "muslimani su vjekovni neprijatelji"

Početna Najnovije Najčitanije Na vrh