Sjećate li se kako je eskalirao trenutni cirkus među koalicionim partnerima u državnoj vlasti Bosne i Hercegovine?
U najkraćem, Sabina Ćudić iz Naše stranke zatražila je da se SNSD "izbaci iz vlasti" jer "opstruiraju napredak na evropskom putu". Elmedin Konaković je ismijavao i optuživao da je "razmaženi dio koalicije" koji pokreće populističke inicijative znajući da njihova realizacija nije moguća. Onda isti taj Elmedin Konaković preuzeo je priču Sabine Ćudić koja je naprasno otputovala prvo u Evropu, a potom i SAD, zagalamio i obećao čišćenje SNSD-ovih kadrova bagerom jer "opstruiraju evropski put", da bi na kraju stranke Trojke objavile saopćenje da neće više s Dodikom jer on nije za evropski put i eksponent je ruske politike.
Za neupućene, naročito one koji su "pali s Marsa", vrlo principijelna politička priča. Ali, samo za njih.
Jer, da Dodik nije za EU put i da je eksponent ruske politike znalo se i prije dvije godine. To je ono vrijeme u kojem je svoju ruku za izbor ministara iz SNSD-a u Parlamentu Bosne i Hercegovine podigla Sabina Ćudić. Vrijeme u kojem je oduševljeni Konaković obilazio Dodikovo imanje u Bakincima, grlio se s njim, i zajedno s njim uživao u košarkaškim utakmicama, na sjednicama Vijeća ministara podizao ruku da Dodikovi kadrovi preuzmu funkcije u OSA-i, UIO, Institutu za mjeriteljstvo, a Dodikov kum konačno dobije 100 miliona KM državnog novca za zgradu u Banjoj Luci.
Dvije godine iz Trojke su nas obasipali pričama o historijskom napretku na evropskom putu, hvalili se da je "najbrže uspostavljeno Vijeće ministara" za godinu uradilo više nego bivša vlast za 10 godina, najavljivali Plan rasta, milijarde maraka, projekte... Sve su to, kako su tada tvrdili, bili uspjesi vlasti. U toj vlasti bili su, naravno, i Dodikovi kadrovi.
Ako je postignut uspjeh na EU putu kao što su nas ubjeđivali, zar to onda nije i uspjeh SNSD-ovih kadrova? Ako uspjeha nije bilo (kao što i nije), čemu onda laganje javnosti? Ako je riječ o neuspjehu (kao što jeste), kako onda da samo Konaković i ostatak Trojke nisu krivi za njega?
No, u međusobnim optužbama, inicijativama za smjene i općoj galami koja je nastala, za logiku malo ko mari. Svi se uzdaju da se pamti samo posljednja izjava ili objava na društvenim mrežama.
U toj galami malo ko primijeti i činjenice. A one su neumoljive i mnogo toga govore.
Činjenica je da se u godinu u kojoj su najavljivani historijski iskoraci, milijarda iz Plana rasta, dobijanje datuma za otpočinjanje pregovora... nije desilo ništa od toga.
Vijeće ministara je planiralo da u 2024. godini usvoji 58 zakona. Dakle, sami napravili plan procijenili šta mogu uraditi i uradili - skoro ništa. Tokom cijele 2024. godine usvojeno je svega osam zakona, od kojih je jedan Zakon o budžetu institucija BiH.
Mnogo puta ste u medijima, prije svih od čelnika Trojke, čuli izjave o "usvojenih sedam evropskih zakona". Istina, Konaković ih u intervjuu na Hayatu nije znao nabrojati, zapeo je već na prvom, što i nije nikakvo čudo za površnu osobu sklonu manipulacijama.
Pobrojat ćemo sve usvojene zakone u 2024. godini: Zakon o izmjenama i dopuni zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine (nije usklađen sa zahtjevima EU - nije "evropski"), Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti (usklađen sa zahtjevima EU), Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o državnoj službi u institucijama Bosne i Hercegovine (nije "evropski"), Zakon o sprečavanju sukoba interesa u institucijama na nivou Bosne i Hercegovine (usklađen sa EU zahtjevima), Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama (usklađen sa zahtjevima EU), Zakon o izmjeni Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom Vijeću Bosne i Hercegovine (nije "evropski"), Zakon o dopunama Zakona o plaćama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou Bosne i Hercegovine (nije "evropski"), Zakon o Budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine za 2024. godinu (nije "evropski").
Godinu ranije, usvojeno je svega pet zakona, od kojih su dva "evropska" Zakon o ombdusmenima BiH i famozni Zakon o vinu BiH.
Početkom ove godine su usvojena još dva zakona, oba sporna: Zakon o graničnoj kontroli i Zakon o zaštiti ličnih podataka.
Šta je zajedničko za sve ove zakone? Da su evropski i reformski - nije. Jedino zajedničko jeste da nijedan od njih nisu predložili oni koji najviše pričaju o "napretku na evropskom putu" - ministri iz Trojke.
Dakle, za dvije godine koliko im donji dio leđa grije fotelje u Vijeću ministara kadrovi Trojke nisu predložili nijedan zakon, a naročito ne onaj iz kvote tzv. "evropskih". Jedan od usvojenih zakona su predložili zastupnici Trojke u Zastupničkom domu PSBiH, a sve ostale ministri iz HDZ-a, SNSD-a i smijenjeni ministar sigurnosti Nenad Nešić.
Zamjenik predsjedavajućeg Zastupničkog doma Parlamenta BiH Marinko Čavara za BHRT je potvrdio riječi lidera SNSD-a Milorada Dodika.
- Pet zakona na evropskom putu je predložio ministar pravde Davor Bunoza, tri zakona ministri iz SNSD-a, ministri iz Trojke nisu nijedan - rekao je Čavara.
Jedino što je Konaković uspio je da Nacrt zakona o vanjskim poslovima, kojeg je pripremila bivša ministrica Bisera Turković, stavi na dnevni red. Forto ni toliko, rezultat kojim se "pohvalio" prije nekoliko dana tokom saslušanja pred parlamentarnom komisijom je 11:0 - 11 planiranih i nula izrađenih i predloženih zakona. Mimo plana, potrudio se da predloži zakon kojim zet Dragana Čovića iznova obnavalja mandate u BHANSA-i.
Dakle, po staroj narodnoj: puno zuje, malo meda daju ili kako je to nekada govorio Aljoša Čampara za Konakovića, dok nije pridružio mu se u NiP-u.
Uzimajući u obzir pobrojane činjenice, jasno je da obrazloženje "mi smo za EU put a Dodik nije" nikako ne može biti pravi razlog za paničan pokušaj Trojke da se izvuče iz Dodikovog zagrljaja uz svjesno guranje cijele države u moguće blokade.
Razlozi su, postaje sve očiglednije, pokušaj da se spase vlastite stolice i sačuva barem prst obraza uoči izbora 2026. na kojima se Trojci, kako su krenuli, smiješe i bager i gumica.