Prigodnom svečanošću danas je u Tesliću obilježena stota godišnjica gradskog džemata Stenjak-Teslić.
Svečanosti je u ovoj džamiji, pored vjernika i teslićkih imama predvođenih glavnim imamom Medžlisa Teslić Džemail-ef. Hodžićem i muftije zeničkog hafiza Mevludin-ef. Dizdarevića, prisustvovao i reisul-ulema Husein-ef. Kavazović, u čijoj pratnji su bili direktor Uprave za vjerske poslove Rijaseta hafiz Mensur-ef. Malkić i šef Odjela za mektepsku nastavu i mlade u Rijasetu Enes Svraka.
U popisu Bosanskog sandžaka iz 1604. godine, spominje se Stenjak, koji je pripadao nahiji Usora, a na širem području Teslića bio je i veliki Gazi Husrev-begov vakuf, o čemu vakufnama iz 1531. godine i darovnica/temliknama iz 1533. godine.
U popisu stanovništva iz 1895. godine registrovano je i postojanje mekteba u Stenjaku bez tačne lokacije, a podaci o mektebu u Stenjaku u mahali Fajići datiraju iz 1921. godine. Mekteb je služio za izvođenje vjeronauke, a poslije rata "narodna vlast" ga oduzima i koristi suprotno njegovoj namjeni.
Zbog oduzimanja mekteba iste godine nastaje ideja za izgradnju džamije u Stenjaku, a odobrenje je dobijeno tri godine kasnije, pa je izgrađena džamija koja je svečano otvorena 1925. godine, u petak, 4. decembra.
Kako je danas kazao glavni teslićki imam, džamija u Stenjaku je prva srušena džamija u Tesliću.
„Srušena je eksplozivom 5. 6. 1992. godine, a poslije nje rušene su redom džamije Teslića. Ponovna izgradnja džamije počela je 2002, a svečano je otvorena za vrijeme Mirza-ef. Zolote, 25. jula 2010. godine - kazao je efendija Hodžić.
Muftija Dizdarević je ovom prilikom kazao da je obilježavanje stogodišnjice na brdovitom Balkanu, na ovom geopolitičkom prostoru, izuzetno važan jubilej.
- Proteklo stoljeće historičari označavaju kao stoljeće ratova. U tim ratovima najtežu cijenu su plaćali narodi koji su malobrojni. Bošnjaci su narod koji stoljećima živi na međama imperija, ideologija i hvala Allahu uprkos svim iskušenjima ovaj narod opstaje. Što bi jedan pjesnik rekao: bacali su nas u zemlju, a nisu znali da smo sjeme. To svjedoči i ovaj džemat koji opstaje. Zahvaljujući našoj odlučnosti mi smo svaki put ustajali i postajali još jači i bolji - poručio je muftija Dizdarević.
Vaz je održao i hafiz Mensur-ef. Malkić, koji je i čestitao džematlijama ovaj važan jubilej, te poručio da čuvaju vjeru, pa će i njih vjera čuvati, te da u njihovim srcima uvijek gore baklje imana, ljubavi prema Allahu i Poslaniku, a.s. i nade u Allahovu milost.
Reisul-ulema Kavazović je u svom obraćanju prisutnim džematlijama kazao da je u proteklih sto godina stala moderna povijest našeg naroda.
- Ovih sto godina smo se borili da opstanemo da nas ne poubijaju i ne rasele. Ono što nas je čvrsto okupljalo jeste vjera, da znamo ko smo i gdje pripadamo pa onda naša odlučnost da trajemo i borimo se kako bismo opstali na ovoj zemlji. Nijedan narod ne može opstati, ako nije spreman podnijeti teške momente, da bude stamen i da bude spreman na žrtvu. Da nije bilo džemata nas bi davno pomeli s ove bosanske zemlje. Temelj našeg naroda je džemat. Sve dok bude džemata bit će i nas. Ako je išta bilo živo u našem narodu, to je bio džemat - kazao je reisul-ulema.
Istakao je važnost svijesti da naši obredi jesu manifestacija vjere, ali i da nas je Poslanik, a.s. podsjećao vrlo često o tome ko je najbolji musliman.
- Tako je jednom prilikom kazao da je najbolji onaj koji je najbolji prema porodici, u drugoj prilici onaj koji je najbolji prema supruzi, pa onaj ko vraća dug, onaj koji je najbolji prema svom komšiji... Vidite, Poslanik, a.s. nas je odgajao za džemat, za porodicu, bračnog druga, komšiju. Da budemo dobri ljudi! Opstat ćemo ako budemo znali za slogu među sobom i da znamo gdje nam je kibla - poručio je reisul-ulema.
Reisul-ulema Kavazović cijeli dan je proveo u Tesliću, prethodno posjetivši džemat Ruževići i družeći se s rukovodstvom Medžlisa na čelu s predsjednikom Medžlisa Esadom Alagićem, te džematlijama u zgradi Medžlisa Teslić.
Svečani program je uljepšao i nastup hora Behram-begove medrese iz Tuzle.
Ovom prilikom dodijeljena su i priznanja onima koji su doprinijeli ovom džematu i vjerskoprosvjetnim aktivnostima u Tesliću te sponzorima svečanog programa. Mnogi dobitnici su trenutno van Bosne i priznanja će im biti dodijeljena naknadno, a džemat je iskoristio priliku da dodjeli simbolične poklone muftiji i reisul-ulemi.