Christopher Reeve (New York, 1952-2004) predstavlja prvo veliko utjelovljenje superheroja modernog doba, koja je započela sa fimom “Superman” iz 1978. godine. Iako je utjelovio nepobjedivog čovjeka od čelika, Reeve je završio svoj život u invalidskim kolicima s respiratorom pored sebe nakon pada s konja 1995.

Povodom dvadesete godišnjice njegove smrti (10.10.2004.) snimljen je dokumentarac “Super/Man: Priča o Christopheru Reeveu”, koji su pokrenula njegova tri sina. Film oslikava njegovu borbu kao aktivista za osobe s paralizom, kao i kontradikcije u njegovoj karijeri i životu.

Od svog premijernog prikazivanja na festivalu Sundance, dokumentarac ostavlja bolan utisak na gledaoce: ne samo da je Reeve umro, već je njegova supruga Dana preminula 18 mjeseci kasnije od raka pluća, a njegov najbolji prijatelj, Robin Williams, počinio je samoubistvo deceniju kasnije.

Najveća ironija Reeveove nesreće 27. maja 1995. je ta što je on zapravo bio alergičan na konje. Počeo je jahati zbog snimanja Ane Karenjine (1985.), a hobi ga je toliko zaintrigirao da je uzimao lijekove kako bi mogao uživati u jahanju, uz druge sportove koje je volio poput skijanja, tenisa i jedrenja. Čak je dva puta sam preletio Atlantik kao pilot.

Reeveova priča, kako je ispričana u dokumentarcu, zrači tugom. Bio je dijete razvedenih roditelja, a cijeli život se borio da zadobije priznanje svog oca, F. D. Reevea, pjesnika i akademika. Jedino kada mu je skoro uspjelo bilo je kada mu je saopštio da će glumiti Supermana. Međutim, njegov otac je pomislio da se radi o “Man and Superman”, drami Georgea Bernarda Shawa. Danas se otac gotovo ne spominje, dok je Christopher Reeve postao ikona pop kulture.

Nakon studija na Princetonu i Cornell-u, Reeve nije bio predodređen za uloge u velikim sagama. Učio je na prestižnoj školi Juilliard, gdje je bio cimer s Robinom Williamsom, i debitirao je u teatru s Katharine Hepburn. Međutim, poziv za audiciju u Londonu promijenio je tok njegove karijere.

Reeve nije mogao pobjeći od Supermana, iako se trudio izabrati filmove poput Monsignor, Bostonke, Novinar sa 42. ulice, i druge. Superman ga je prožderao, a ipak je volio tu ulogu jer je igrao dva lika u jednom: Supermana i Clark Kenta.

Nesreća 1995. godine preokrenula je njegov život. Sa svojom drugom suprugom, Danom Morosini, imao je treće dijete. U dokumentarcu, njegova djeca spominju dvije ključne sjene njegovog života: njegov strah od obaveza i emotivnu distancu koju je imao prema njima, slična onoj koju je imao njegov otac prema njemu.

Nakon nesreće, Reeve je izgubio osjet u tijelu i zavisio je od respiratora. Njegova majka je tražila da ga isključe s aparata, ali je preživio zahvaljujući supruzi Dani, koja mu je rekla: "Još uvijek si ti i volim te."

Reeve je postao simbol borbe za prava paralizovanih osoba, ali i dalje je režirao filmove i učestvovao u projektima sa snažnim društvenim porukama.

Na kraju, preminuo je 10. oktobra 2004. od višestrukog organskog zatajenja. Njegova supruga Dana umrla je od raka pluća samo 18 mjeseci kasnije, što je predstavljalo tragičan epilog njihovih života.