Politika | 29.08.2024. u 11:25

Arapska država je postala posrednik među posrednicima

Iza kulisa najtajnijih pregovora na svijetu: "Katar je Meka potlačenih"

Katar je na tankom užetu diplomatije u teškim pregovorima. Kako balansiraju između Hamasa i Izraela? Tvrde da jedan pogrešan zarez može usporiti mirovne pregovore. Koje su uopće tajne tih pregovora, otkrili su italijanski novinari. Šta je tačno uloga Katara u najkomplikovanijim svjetskim pregovorima? Jedno je sigurno, Katar se prometnuo u ključnog diplomatskog igrača u borbi za mir na Bliskom istoku i šire, što otkrivamo kroz razgovor s glasnogovornikom katarskog ministra vanjskih poslova Majedom bin Mohammedom Al Ansarijem koji naglašava da svaka eskalacija, poput sukoba između Izraela i Hezbollaha, utiče na pregovore te da Katar, kao ključni posrednik, nastoji održati sve kanale komunikacije otvorenima. Iako je povjerenje između strana potpuno nestalo, pregovori se i dalje odvijaju uz mnogo diplomatskih poteškoća. Katar također posreduje u ratu u Ukrajini, pokušavajući obnoviti povjerenje kroz male humanitarne korake, što naglašava njegovu globalnu ulogu u izgradnji mira.

Autor:  M.D.

„Više nepovjerenja nego ikad između Hamasa i Netanyahua. Jedna pogrešna zarez usporava pregovore“, otkriva danas italijanska novina „Corriere della sera“, koja je imala uvid u mučne pregovore koji se odvijaju u Kataru.

Glasnogovornik iz Dohe govori: „Mir? Nije blizu.“ To pita italijanski novinar na početku intervjua, na kraju i prije nego se pozdrave: „Ko je odgovoran za stalni neuspjeh mirovnih pregovora? Hamas ili Netanyahu?“

Majed bin Mohammed Al Ansari ne pokazuje ni naznaku pukotine u glasu niti podignutih obrva. Glasnogovornik ministra vanjskih poslova, a ujedno i premijera Katara, Mohammeda bin Abdulrahmana bin Jassima Al Thanija, kontrolira ton i pokrete lica. Samo se lagano nasmije prije nego što tri puta ponovi: „Ne bi bilo konstruktivno u ovom trenutku kriviti ni jednu stranu.“

Italijanski novinari se nalaze u sali za sastanke jednog od najljepših hotela u Milanu. Al Ansari govori brzo na savršenom engleskom jeziku i kao akrobat izbjegava svaku mogućnost da padne s tankog užeta diplomatije. Kao predstavnik Katara, male države u Perzijskom zaljevu koja je postala posrednik među posrednicima, koristi oprezne riječi — nikada neće reći „neprijatelji“, već „strane u neslaganju“ — i vodi nas iza kulisa najtajnijih pregovora na svijetu.

„Posljednji sukob između Izraela i Hezbollaha ometao je posredovanje u Dohi i Kairu?“, pitaju ga.

„Svaka eskalacija ima posljedice i na mirovnim pregovaračkim stolovima. Kao Katar, želimo biti sigurni da svi kanali komunikacije ostaju uvijek otvoreni.“

„Vaš premijer je upravo otputovao u Teheran: šta tražite od Islamske Republike?“, još je jedno pitanje.

„Među kanalima koje treba održavati otvorenim je i iranski. Držimo ih informiranim i potičemo ih da ne šire rat.“

Nakon ubistva vođe Hamasa, Ismaila Haniyeha, mudri Kataranin je napisao na društvenim mrežama: „Kada ubijete osobu s druge strane pregovaračkog stola, stvari se komplikuju.“

„Ta smrt je usporila sve, ali smo uvjereni da će primirje u Gazi zaustaviti moguću eskalaciju“, odgovora.

„Ali Iran želi uništenje Izraela“, dodaju italijanski novinari.

„Mir je dug proces. S okončanjem sukoba i rješenjem koje ide ka izgradnji dviju država, mislimo da Bliski istok može postati sigurniji“, ne da se omesti Al Ansari.

Pitaju ga i o tome da posljednji pregovori u Dohi i Kairu, čini se, ne donose rezultate.

„Ovo je rat visokog intenziteta. Svaki dan je sve više ubijenih palestinskih civila, mrtvih talaca, vatrenih izjava. Posredujemo između Hamasa i Izraela od 2006. godine, ali situacija nikada nije bila ovako komplikovana. Postoji potpuni nedostatak povjerenja, a treba uzeti u obzir i težinu traume od 7. oktobra za Izraelce i onu od 40 hiljada palestinskih žrtava“, odgovara pa nastavlja o funcionisanju samih pregovora:

„Pregovara se s prijedlogom na stolu. Postoji pravni jezik o kojem raspravljaju svi akteri na terenu. Trenutno radimo na ‘prijelaznom dokumentu’ koji su predložile SAD. U Dohi smo dva dana raspravljali do kasno u noć. Poenta je pronaći jezik koji može biti prihvaćen od obje strane. Jedna pogrešan zarez, jedna riječ koja nije precizna usporavaju cijeli proces.“

No, jesu li blizu dgovora o miru?

„Ne mogu reći da smo na posljednjem kilometru utrke. Samo jednom smo bili blizu dugotrajnog primirja: to je bilo u novembru, u sedmici razmjene talaca i zarobljenika“, kaže Al Ansari, a Katar je bio optužen da je blizak s Hamasom jer im pruža utočište u njihovim uredima.

„Godine 2006., kada je Hamas pobijedio na izborima, Sjedinjene Države su nas zvanično zamolile da im pružimo utočište i otvorimo kanal komunikacije. Njihovo prisustvo u Dohi je razlog koji nam je omogućio da budemo glavni posrednici između Hamasa i Izraela“, objašnjava Al Ansari.

No, postoje i optužbe da Katar godinama finansira Hamas.

„Izgradili smo škole i bolnice u Gazi, uplaćivali 100 dolara mjesečno porodicama u potrebi. Sav novac koji šaljemo u Pojas prolazi kroz monitoring i bankarski sistem Izraela“, tvrdi Al Ansari čija zemlja također posreduje u ratu u Ukrajini.

„Situacija se zakomplikovala sa ukrajinskim upadom u Rusiju, nećemo uskoro vidjeti kraj sukoba. I ovdje nedostaje povjerenja. Nismo na posljednjem kilometru. Samo u novembru smo bili blizu dugog primirja. Naš zadatak je da ga obnovimo“, o ratu u Ukrajini će Al Ansari.

Kako će to uraditi?

„Na primjer, posredujući da se ukrajinska djeca vrate kući. Čini se kao mali humanitarni korak, ali to je zapravo čin prema onom povjerenju o kojem sam govorio, a koji može pomoći širem procesu“, odgovora.

Međutim, svijet zanima kakav interes u svemu tome ima Katar, zemlja s najvećim BDP-om po glavi stanovnika na svijetu, a misli se na posredovanje?

„Za našu dobrobit, moramo živjeti u mirnom svijetu. Naš osnivač je govorio da smo Meka potlačenih, član 8 našeg ustava govori o posredovanju: to je u našem DNK-u. Međunarodna relevantnost potvrđuje naše ekonomske uspjehe. Mi smo modernost i tradicija, most između Zapada i Istoka“, odgovara Al Ansari.

U utorak

Trump će razgovarati s Putinom o prekidu vatre u Ukrajini

Okončanje rata

Trump: Zatražio sam od Putina da im poštedi živote, bio bi to masakr kakav nije viđen od Drugog svjetskog rata

Pozicija Ankare

Most između zapadnih sigurnosnih okvira i euroazijskih interesa: Turska uloga u mirovnim pregovorima u Ukrajini

To je nečuveno

Liječnici bez granica optužili Izrael da "instrumentalizira" humanitarnu pomoć Gazi