U posljednjim decenijama, globalni politički i ekonomski pejzaž doživio je duboke promjene koje su oblikovale naš svijet prema multipolarnom modelu. Ove promjene nisu samo redefinirale geopolitičke odnose, već su i stvorile nove prilike i izazove za zemlje širom svijeta. Kineski pogled na ovu transformaciju odražava se kroz duboku posvećenost principima pravednosti, ravnoteže i suradnje, što je jasno iz službenih izjava i strategija koje dolaze iz Pekinga.
Donosimo uvid u kinesku perspektivu multipolarnog svijeta, koje smo izveli iz obimnog članka "Izgradnja uravnotežnog i uređenog multipolarnog svijeta: Teorije i pristupi", u ovogodišnjem engleskom izdanju China International Studies, autora Liu Qinga.
MULTIPOLARNI SVIJET KAO GLOBALNA REALNOST
Multipolarni svijet, prema kineskoj perspektivi, predstavlja prelazak s jednostrano dominiranih globalnih struktura na ravnotežu moći među više centara. Ovo shvaćanje multipolarnog svijeta uključuje priznavanje da nijedna pojedinačna država ili skupina država ne može dominirati globalnim pitanjima i da su međunarodni odnosi kompleksni i višestruki.
Kina vjeruje da je osnovni princip pravednosti u međunarodnim odnosima poštovanje razlika među državama i ravnotežno priznavanje legitimnih prava i interesa svih sudionika. "Kina je posvećena promicanju novog tipa međunarodnih odnosa temeljenog na uzajamnom poštovanju, pravednosti i win-win suradnji," piše autor teksta. Ova filozofija odražava kineski cilj stvaranja globalnog poretka u kojem se sve države tretiraju ravnotežno i gdje se svaka zemlja može razvijati bez straha od dominacije ili eksploatacije od strane moćnijih nacija.
U kontekstu ovog pristupa, Kina se zalaže za reformu međunarodnih institucija kako bi one bolje odražavale aktualne globalne realnosti i omogućile svim zemljama da ravnotežno participiraju u donošenju odluka. "Zemlje mogu samo ostvariti dugotrajan mir i održivi razvoj u okviru pravednog i pravednog sistema," ističe se. Ovaj pristup naglašava potrebu za stvaranjem pravednijeg međunarodnog sistema koji uzima u obzir interese svih zemalja, posebno onih koje su tradicionalno bile marginalizirane u globalnim strukturama.
UN KAO KLJUČNI FAKTOR
Uloga Ujedinjenih naroda (UN) u kineskom viđenju multipolarnog svijeta je ključna. Kina snažno podržava UN kao centralnu platformu za međunarodnu koordinaciju i održavanje pravednosti. "Postoji samo jedan međunarodni sistem, onaj koji je utemeljen na UN-u," piše u izvještaju. Kineski zvaničnici vjeruju da UN predstavlja jedinu legitimnu platformu za adresiranje globalnih izazova, uključujući klimatske promjene, pandemije i međunarodne konflikte.
Peking je također izrazio potporu reformi UN-a kako bi se osiguralo da ove institucije bolje odražavaju suvremene globalne realnosti. Kineski izaslanik naglašava: "Organizacija mora biti očuvana, a ne zamijenjena," što oslikava stav Pekinga da bi odustajanje od UN-a moglo dovesti do globalnog haosa. Kina aktivno sudjeluje u UN-ovim mirovnim misijama, uključujući slanje svojih snaga plavih kaciga u krizna područja širom svijeta, što je konkretan izraz njihove predanosti očuvanju međunarodnog mira.
INICIJATIVE ZA GLOBALNI RAZVOJ I SIGURNOST
Kina je također predstavila nekoliko globalnih inicijativa koje imaju za cilj unapređenje međunarodne sigurnosti i razvoja. Globalna inicijativa za razvoj, na primjer, ima za cilj promicanje ravnotežnog i održivog globalnog razvoja. "UN potpuno podržava ovu inicijativu i spreman je ojačati suradnju s Kinom u tom pogledu," piše UN-ov sekretar António Guterres. Ova inicijativa fokusira se na smanjenje globalne nejednakosti i poticanje ekonomskog razvoja u zemljama u razvoju.
Kineski Globalni sigurnosni program također je dobio široku podršku na međunarodnoj razini. "Inicijativa je eksplicitno uključena u više od 20 bilateralnih i multilateralnih dokumenata između Kine i drugih država," piše autor teksta. Ova inicijativa teži unapređenju globalne sigurnosti kroz suradnju i dijalog, umjesto konfrontacije. Kina je uložila značajne napore u promociju ove inicijative, uključujući organizaciju međunarodnih konferencija i sastanaka kako bi se prikupila podrška i ostvarili konkretni ciljevi.
ODNOS KINE S VELIKIM SILAMA
Kina teži razvoju odnosa među velikim silama koji su zasnovani na mirnom suživotu i stabilnosti. "Relacije među velikim silama trebaju biti bazirane na nenasilju, uzajamnom poštovanju i win-win suradnji," ističe se. Ovaj pristup predstavlja prelazak s antagonističkog modela odnosa na model koji favorizira ravnotežu i suradnju.
Primjerice, odnosi između Kine i Rusije predstavljaju novu paradigmu u odnosima među velikim silama, koji se temelji na prijateljstvu i sveobuhvatnoj strateškoj koordinaciji. Ovi odnosi su usmjereni na dugoročnu stabilnost i razvoj, bez formiranja vojnih ili političkih saveza protiv drugih zemalja. Kina također teži stabilnim odnosima sa Sjedinjenim Američkim Državama, naglašavajući važnost zajedničkog razvoja i upravljanja nesuglasicama kroz odgovorno postupanje i suradnju. "Kina i SAD trebaju raditi zajedno na stabilnom, zdravom i održivom razvoju bilateralnih odnosa," predložio je predsjednik Xi Jinping tokom sastanka s američkim predsjednikom Joe Bidenom u San Franciscu.
Ovaj model odnosa također se primjenjuje u kineskim odnosima s Europom, tvrdi autor. Kina i Europa dijele zajednički cilj promicanja multipolarnog svijeta i demokratizacije međunarodnih odnosa. "Kina je predana radu s Europom kako bi postali sljedbenici multilateralizma, zagovornici otvorenog razvoja i promotor dijaloga među civilizacijama," piše autor. Ovaj pristup omogućava obostrano jačanje suradnje u različitim područjima, uključujući trgovinu, sigurnost i kulturne razmjene.
GLOBALNI JUG I RAZVOJNE ZEMLJE
Kina se identificira kao razvojna zemlja i važan član Globalnog Juga, što je ključni dio njihove strategije za promicanje globalne ravnoteže. "Kina čvrsto stoji uz zemlje Globalnog Juga u njihovim nastojanjima da očuvaju pravednost i pravdu", piše u tekstu. Ova posvećenost manifestira se kroz različite inicijative koje imaju za cilj poticanje ekonomskog i društvenog razvoja u Africi, Latinskoj Americi i pacifičkim otocima.
Kina aktivno surađuje s BRICS zemljama kako bi razvila odnose koji nadmašuju staru formulu političkih i vojnih saveza. "BRICS suradnja predstavlja inovaciju koja nadmašuje staru formulu i postavlja temelje za partnerstva, a ne saveze," ističe autor. Ova suradnja nudi novi put zajedničke koristi i win-win kooperacije, fokusirajući se na zajedničke interese i ciljeve, umjesto na ideološke razlike.
Kina također nastavlja jačati odnose s afričkim zemljama kroz princip "iskrenosti, stvarnih rezultata, prijateljstva i dobrih namjera," što je osnova za razvoj dugoročnih i obostrano korisnih odnosa. Ovaj pristup omogućava Africi da poboljša svoje kapacitete za neovisni razvoj i ubrza svoju modernizaciju. "Kina pomaže afričkim zemljama u poboljšanju njihovih kapaciteta za neovisni razvoj i ubrzava njihovu modernizaciju," navodi se.
ISTIČU SVOJU KLJUČNU ULOGU
Kineski pogled na multipolarni svijet nudi jasno usmjerenje ka pravednosti, ravnoteži i suradnji na globalnom nivou. "Multipolarni svijet je historijska potreba i predstavlja novi smjer za izgradnju zajednice s zajedničkom budućnošću čovječanstva," piše autor i dodaje da "se Kina posvećuje stvaranju globalnog poretka koji ne samo da odražava ove vrijednosti, već i doprinosi globalnoj stabilnosti i razvoju".
Kina nastavlja igrati ključnu ulogu u oblikovanju globalne budućnosti, oslanjajući se na principe međunarodne pravde i suradnje kako bi doprinijela ravnotežnom i pravednom multipolarnom svijetu, naglašava se, a kineski planovi i inicijative ne samo da oblikuju unutrašnju politiku zemlje, već i odražavaju njenu strategiju za globalni poredak u kojem svaka država može ostvariti svoje ciljeve u okviru pravednog i ravnotežnog međunarodnog sistema.
Peking vjeruje da će kroz ove pristupe i strategije moći ne samo zaštititi svoje interese, već i doprinositi globalnoj stabilnosti i prosperitetu. Sa stalnim naglaskom na suradnji, ravnoteži i pravdi, Kina se nada da će igrati ključnu ulogu u oblikovanju budućeg globalnog poretka koji će biti pravedan i održiv za sve nacije.