Anegdotu je ispričao niko drugi nego Michael Jordan u „The Last Dance“, Netflixovoj dokumentarnoj seriji o posljednjoj sezoni igrača koji je promijenio NBA s Chicago Bullsima. Godine 1984. tadašnji rookie Jordan nalazi se u hotelu, uoči gostovanja svoje ekipe. Traži svoje suigrače i kuca na vrata sobe dok se jedna od njih ne otvore. “Gotovo cijela ekipa je bila tamo i vidio sam stvari koje nikad u životu nisam vidio. S jedne strane linije, s druge pušači marihuane, tamo žene... Prvo što sam rekao bilo je: 'Odlazim, ako ovdje upadnu, bit ću kriv kao i svi ostali'.
Ne uzalud, prije dolaska čovjeka koji će postati njihova najveća zvijezda, Bullsi su bili poznati kao “putujući kokainski cirkus”. Memoari Michaela “Sugar” Raya Richardsona, prvog igrača kome je bilo zabranjeno igranje zbog konzumiranja droga, vratila je u fokus eru u kojoj je NBA bila gotovo poznatija po ekscesima svojih igrača izvan terena nego zbog spektakla koji je na njemu viđen.
Richardson, ukupno četvrti na draftu 1978. godine, nije bio zvijezda, ali je bio visoko cijenjeni razigravač koji je četiri puta izabran za All-Star utakmicu, godišnju All-Star utakmicu koja okuplja najbolje u ligi. Međutim, u sezoni 1985-86, njegova karijera je prekinuta: nakon što je pao na trećem doping testu u ligi, doživotno je suspendovan iz lige. Kazna bez presedana kojom je David Stern, izabran za komesara NBA lige 1984. godine, upozorio igrače: doba ekscesa je prošlo. Do tada je upotreba droga među ligaškim igračima toliko porasla da je 1980. godine Washington Post objavio članak u kojem je procijenio da između 40% i 75% ligaških igrača koristi kokain, dok svaki deseti puši marihuanu.
Brojke, koliko god izgledale nevjerojatne u 2024. godini, ne čine se nategnutima prema nekim priznanjima igrača poput Richardsona. “Tokom zagrijavanja, igrači iz protivničke momčadi bi vam prišli i rekli: ‘Hej, čovječe, imam što tražiš. Družimo se nakon utakmice. ’ Droga je bila posvuda, bilo je to poput hira,” rekao je bivši igrač za novine The Guardian. Do te mjere da su, kako objašnjava u svojim memoarima, neke ekipe počele špijunirati svoje igrače, kao na primjer kada je Robinson razmijenjen u Golden State Warriorse. “Kada sam stigao u Oakland, živio sam u Holiday Innu, pušeći gotovo svaki dan, pogotovo kad sam bio ozlijeđen. Također sam se udubio u poznati noćni život tog područja, toliko da su Warriorsi počeli unajmljivati privatne detektive da me prate.”
Robinsonov je bio najozloglašeniji slučaj, zbog kazne koju je dobio, ali nikako jedini koji je u to vrijeme izašao na vidjelo u vezi s drogiranjem konkretnog NBA igrača. Marvis Barnes, zvani "Loše vijesti", bio je napadač koji je sedamdesetih i osamdesetih igrao za nekoliko timova, uključujući Detroit Pistonse i Boston Celticse. Njegova biografija, također nazvana Bad News, govori kako je od važnog igrača u ligi došao do toga da provede pet godina u zatvoru zbog dilanja droge.
No, još tragičnija je bila priča Lena Biasa. Smatran jednim od najperspektivnijih univerzitetskih igrača svoje generacije, izabran je kao drugi na draftu 1986. od strane Boston Celticsa. Nakon ceremonije odlučio je proslaviti s nekim od suigrača. Dva dana kasnije doživio je srčanu aritmiju uzrokovanu korištenjem kokaina koja mu je okončala život.
Biasova smrt i Robinsonovo izbacivanje poklopili su se u istoj sezoni, označivši prekretnicu u konzumaciji zabranjenih supstanci. Sternovi planovi bili su, kako se kasnije pokazalo, ligu pretvoriti u svjetski zabavni proizvod, ali prvo je morao dovesti red u ono što se događa nakon utakmica. Stoga je uspostavio testove na droge nakon svake utakmice i omogućio igračima programe liječenja i rehabilitacije. Kratkoročno nije okončao sve slučajeve konzumacije droga u ligi, ali je promijenio njihovu dinamiku.
Od 1990-ih, tvar koja se najčešće pojavljuje u NBA testovima je marihuana i zamjene, uz redovne sankcije (i sportske i finansijske) svake sezone. Sve do sada. Udruga igrača i liga prošle su godine potpisali sporazum kojim se po prvi put u testovima više neće pratiti korištenje kanabisa u rekreativne svrhe. Prvi je to ustupak, znak vremena, konkurencije koja je učinila sve da se jedno divlje razdoblje koje još uvijek s vremena na vrijeme odjekuje zaboravi. EL PAIS