Napetosti na Bliskom istoku dosegnule su novi nivo nakon što su Sjedinjene Američke Države značajno pojačale svoju vojnu prisutnost u blizini Irana.
Prema navodima, Pentagon je obavijestio Bijelu kuću da je američka vojska spremna za pokretanje napada do kraja sedmice, ako bude izdana naredba predsjednika Donalda Trump. Odluka se, kako je sam Trump poručio, očekuje u narednih deset dana, ostavljajući otvorenom mogućnost i vojne akcije i diplomatskog dogovora.
Američka armada trenutno raspoređuje znatne pomorske i zračne snage u regiji, od Omanskog zaljeva do Sredozemlja. Najveći i najmoderniji nosač aviona američke mornarice, USS Gerald R. Ford, sa svojom udarnom grupom na putu je prema Bliskom istoku, gdje bi se trebao pridružiti nosaču USS Abraham Lincoln.
Time bi američka vatrena moć u regiji bila dodatno povećana. Udarnu grupu nosača čine deseci razarača i krstarica opremljenih krstarećim projektilima Tomahawk dometa oko 1.600 kilometara, a u sastavu se obično nalazi i napadna podmornica sposobna za lansiranje istih projektila.
Prema procjenama analitičara, jedna takva borbena grupa mogla bi u kratkom vremenu lansirati više stotina projektila.
Američke zračne snage stacionirane u Ujedinjenom Kraljevstvu premještaju tankere za nadopunu goriva i borbene avione bliže Bliskom istoku.
Dodatna vojna oprema i sistemi protuzračne obrane već tjednima pristižu u Jordan, Bahrein i Saudijsku Arabiju, dok su pojedine američke jedinice u regiji dobile produženje naredbe kako bi ostale u stanju pune pripravnosti.
Zbog procjena da bi Washington uskoro mogao pokrenuti opsežnu vojnu operaciju, Izrael je također podigao nivo borbene spremnosti.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu izjavio je da je svoja stajališta o pregovorima s Iranom jasno prenio američkom predsjedniku te poručio da je Izrael spreman za svaki scenarij, upozorivši da bi eventualni napad Irana naišao na snažan odgovor.
S druge strane, iranski ministar vanjskih poslova Abas Arakči optužio je Sjedinjene Države i neke evropske zemlje za nezakonite sankcije i prijetnje silom, navodeći da raspoređivanje američkih snaga predstavlja kršenje Povelje Ujedinjenih naroda.
Uprkos zaoštravanju retorike i vidljivom vojnom nagomilavanju, diplomatski kanali između Washingtona i Teherana još nisu u potpunosti zatvoreni.
Analitičari ocjenjuju da je situacija izuzetno napeta te da bi sljedećih deset dana moglo biti presudno za odluku hoće li prevladati vojna opcija ili pokušaj postizanja političkog dogovora, dok cijela regija ostaje u stanju pojačane neizvjesnosti.




