Kineski špijunski balon koji je preletio Sjedinjene Američke Države (SAD) 2023. godine sadržavao je američku tehnologiju koja mu je omogućila špijuniranje Amerikanaca, otkrili su za Newsweek izvori koji su upoznati s analizom koju je provela američka vojska, prenosi Index.hr.
Naime, veliki bijeli balon koji leti na velikoj visini ušao je u američki zračni prostor preko Aljaske u januaru 2023. godine, zatim prešao Kanadu i Srednji zapad SAD-a, izazvavši veliko zanimanje javnosti. Na kraju ga je 4. februara oborio borbeni avion F-22 uz obalu Južne Karoline.
Balon je bio visok otprilike 60 metara, s tamnim okvirom ispod sebe širine oko 9 metara. Okvir je nosio tehnološki teret dužine oko 3 metra, uključujući sofisticiranu opremu za nadzor, od čega je dio bio smješten u običnu rashladnu kutiju od stiropora, prema izvorima Newsweeka.
Peking je tvrdio da se radi o meteorološkom balonu koji je skrenuo s kursa zbog jakih vjetrova, te je optužio SAD za pretjeranu reakciju.
Prema izvorima Newsweeka, balon je bio opremljen tehnologijom koja mu je omogućavala snimanje fotografija i prikupljanje drugih obavještajnih podataka. Isti izvori, koji su govorili pod uslovom anonimnosti, tvrde da su u balonu pronađeni i prazni spremnici.
Analizu ostataka balona proveo je Nacionalni obavještajni centar za zračni i svemirski prostor (NASIC) u saveznoj državi Ohiju. Tamo se istražuje strana vojna tehnologija. Newsweek nije imao pristup samom izvještaju.
Ni NASIC ni Pentagon ni FBI nisu komentarisali nalaze istrage.
Analiza tehnologije pronađene u balonu pokazala je sličnosti s patentom koji je 2022. godine dodijeljen naučnicima Kineske akademije znanosti (CAS). Patent uključuje modul za kratke poruke Iridium 9602, koji proizvodi američka tvrtka Iridium, globalni pružatelj satelitskih komunikacija sa sjedištem u Virginiji, samo nekoliko kilometara od sjedišta CIA-e. Patent nosi naziv Uređaj i metoda za sigurnosnu kontrolu i pozicioniranje visokoletećih balona.
Analiza dijelova balona pokazala je da je, osim Iridiumove tehnologije, sadržavao i komponente još četiri američke tvrtke te jedne švicarske tvrtke. "Kineska tvrtka ne bi mogla osigurati punu satelitsku pokrivenost nad SAD-om", rekao je jedan od izvora, bivši američki obavještajac.
Kineska akademija nauka nije odgovorila na upite za komentar, a kineska ambasada u Washingtonu izbjegla je odgovoriti na pitanja o korištenju američke tehnologije u balonu.
U službenoj izjavi kineska ambasada ponovila je da je balon slučajno ušao u američki zračni prostor.
- Ulazak kineskog civilnog balona u američki zračni prostor bio je nesretan slučaj uzrokovan višom silom. Balon, koji se koristio za meteorološka istraživanja, nenamjerno je zalutao u SAD zbog zapadnih vjetrova i ograničene sposobnosti samostalnog upravljanja. Kina je te informacije podijelila s američkom stranom čim ih je provjerila - stoji u izjavi glasnogovornika Liu Pengyua.
Tvrtka Iridium, koja najvećim dijelom posluje s američkim Ministarstvom odbrane, tvrdi da nije mogla znati ko su krajnji korisnici njenih proizvoda. Tvrtka priznaje da ima partnere u Kini, ali ih ne otkriva.
- Sigurno ne podržavamo da naši moduli budu korišteni na način na koji ne bi smjeli - izjavio je Jordan Hassim, direktor komunikacija u Iridiumu.
Modul Iridium 9602 može se izvoziti u Kinu bez posebne dozvole, osim ako se ne koristi za zabranjene svrhe ili kod zabranjenih krajnjih korisnika. Međutim, provjera toga je u nadležnosti partnera koji ih kupuju. Iridium tvrdi da bi u slučaju zloupotrebe odmah sarađivao s američkom vladom na deaktivaciji uređaja.
Osim Iridiuma, dijelovi balona dolazili su i od američkih tvrtki Texas Instruments, Omega Engineering (Connecticut), Amphenol All Sensors Corporation i onsemi, kao i od švicarske tvrtke STMicroelectronics.
Balon koji je prešao SAD 2023. godine nije bio jedini - slične incidente prijavili su i susjedi Kine.
Američka tehnologija pronađena je i u ruskim oružanim sistemima korištenim u Ukrajini.
Jedan izvor za Newsweek izjavio je kako je oprema balona sadržavala čak i običnu rashladnu kutiju od stiropora, kakva se može kupiti na benzinskoj pumpi. Ona je služila za pohranu tvrdih diskova s prikupljenim podacima, uključujući slike.
Stručnjaci upozoravaju da američki sistem kontrole izvoza nije dovoljno učinkovit, posebno u slučaju Kine.
- Kineska vojna modernizacija započela je još 1998. godine. Sada je 2025. i očito još uvijek nismo uspjeli zaustaviti curenje osjetljive tehnologije - zaključio je James Mulvenon, stručnjak za obavještajna pitanja, prenosi Index.hr.