Vranovići su selo u općini Kladanj, udaljeno oko 4 km od Kladnja, na sjeverozapadnu stranu. Godine 1879. u selu je popisano 76 grko-istočnjaka; godine 1885. – 87 istočno-pravoslavnih. Godine 1910., u istoimenoj seoskoj općini koja je imala 9 naselja, popisano je 260 spskopravoslavnih i 130 muhamedanaca. Godine 1991. u Vranovićima je popisano 148 Srba, 2 Jugoslavena i 7 ostalih.
Na lokalitetu Mramor, na grebenu iznad sela, nalazila su se dva stećka, jedan sljemenjak i jedan sanduk. Sljemenjak je ukrašen motivom dvostruke spirale. Spomenici su bili orijentirani dvojako: po pravcu I–Z i po pravcu S–J.« Posljednja terenska istraživanja iz 2015. godine pokazuju da je na nekropoli preostao jedan sljemenjak, dimenzija 210x125x95 cm.
Prema informacijama Šefika Bešlagića, „Oko 500 m južno, u šumi na grebenu, postoje ostaci starog muslimanskog groblja sa nišanima, bez turbana. Na jednom od njih je prikazan motiv sablje. Obrada im je dobra, a i očuvanost. Orijentirani su po pravcu zapad–istok. Nemaju ukrasa.
Bešlagićeve informacije o starom muslimanskom mezarju pored Vranovića su pogrešne i nepotpune. Nišani nisu „bez turbana". Na nekropoli se nalazi par uspravnih nišana od kojih je uzglavni sa turbanom, odbijenog mudževeza. Dimenzije nišana su 180x30x30 cm. Ukrašen je tubastim mačem. Nožni nišan, dimenzija 170x31x24 cm, u obliku je obeliska sa oštećenim vrhom. Pored nišana s turbanom leži izvaljen i prelomljen nišan koji je bio još većih dimenzija.
Njegova osnovica je 36 x 36 cm, duzina dijela prelomljenog stuba 105 cm. Ukrašen je kijačom.
Nožni parnjak vjerovatno je vremenom uništen. U okolini se nalaze ulomci nekoliko manjih nišana.
Dva stećka sa lokaliteta Mramor komplementarna su sa dva para najstarijih nišana, u Vranovićima.
Bešlagićeva orijentacija vranovačkih nišana, jedna od rijetkih kada je riječ o nišanima uopće, također je pogrešna. Par uspravnih nišana nije orijentiran u pravcu Z–I, vec po pravcu SI–JZ.
Mezarje se nalazi tačno na polovini puta između Vranovića i zaseoka Mladovo, izmedu dvije nekropole stećaka. U Mladovu, na pošumljenoj humci iznad sela, također se nalazi nekropola sa 17 stećaka (15 sanduka i 2 sljemenjaka). Jedan sijemenjak je ukrašen motivom dvostrukih spirala. „Postavljeni su po obadva glavna pravca.“
Mladovo je zaselak sela Vranovići. S obzirom na lokaciju najstarijih nišana, koja je na polovini puta između Vranovića i Mladova, te da se i u Vranovićima i u Mladovu nalaze stećci, očito je da su se prvi muslimani Vranovića i Mladova međusobno dogovorili da svoje zajedničko muslimansko groblje kompromisno lociraju na podjednakoj udaljenosti od svojih naselja.
(Ibrahim Pašić, Od stećka do nišana u BiH, BZK Preporod, Sarajevo, 2017)