Društvo | 12.02.2025. u 20:33

AVANTURA ILI FIKCIJA

Ruski rulet, opasna igra koju je proslavio Švicarac

Vjerovatno su je izmislili ruski vojnici ali svjetski poznatom ju je učinio Švicarac

Autor:  R.S.

Georges Surdez rođen je 1900. godine u porodici srednje klase koja je govorila francuski u švicarskom Biel-Bienneu. Njegov otac Eugene bio je urar, dok se majka Marie posvetila vođenju doma i odgoju djece. Imala je mističnu stranu,  nalazila je odušak u čitanju tarot karata za komšije.

Georges je odrastao uz tri starije sestre – od kojih je jedna poginula u nesreći na sankama – te starijeg i mlađeg brata. Njegov stariji brat će kasnije umrijeti nakon pada sa drveta. Još dvoje odraslih braće i sestara, brat i sestra, živjeli su u SAD-u. Georges je kao dijete volio čitati knjige o Williamu Tellu, švicarskoj historiji, životu Napoleona i francuske Legije stranaca kao i američke avanturističke priče.

Kad je Georgesu bilo dvanaest godina, porodica se preselila u Sjedinjene Države. U svom novom gradu, New Yorku, Georges se isticao kao stranac te su ga njegove kolege iz razreda zezali, nazivajući ga pogrdnim imenima poput "prljavi Švicarac". Napustio je školu sa 16 godina. S 19 je emigrirao u Afriku kako bi započeo novi život u Obvali Slonovaće, u to vrijeme francuskoj koloniji, odakle je putovao u druge zemlje na kontinentu, uključujući Maroko i Sudan.

U New Yorku je otkrio dvije stvari koje su mu zauvijek promijenile život: da se može dobro zaraditi pišući one vrste avanturističkih priča koje je toliko volio čitati kao dječak i da posjeduje talenat da ispriča dobru priču. Njegove kratke priče naručili su i objavili časopisi poput Adventure. Upravo je ovaj časopis postao njegov glavni izdavač, prihvaćajući više od 100 njegovih radova.

Surdez je počeo pisati 1922. godine, isprva u slobodno vrijeme, prije nego što je mu je kasnije to postao stalni posao. Njegove rane priče bile su uglavnom kriminalistički trileri, ali su uključivale i ljubavnu priču smještenu u Afriku. Ovu romantičnu avanturu 1927. godine za veliko platno prilagodila je filmska producentska kuća izvjesnog Josepha Kennedyja – čiji će sin kasnije postati predsjednik SAD-a.

Surdez je 1928. postao naturalizirani američki državljanin, na što ga je potakla supruga Edith, puno starija učiteljice s kojom se oženio 1922. U početku se činilo da nije imala problema s time što njezin suprug izbacuje ono što se obično naziva 'pulp' fikcija'. No, 1943. ga je ostavila zbog drugog muškarca.

Surdez je takođe bio fasciniran svijetom Legije stranaca, elitnog francuskog vojnog korpusa u koji su se avanturisti iz cijelog svijeta prijavljivali da služe i to služe i danas. To je bilo mjesto radnje njegove priče „Ruski rulet“. Priča se pojavila 30. januara 1937. u popularnom časopisu Collier's Illustrated Weekly. Priča se odnosi na jedinicu Legije stranaca stacioniranu u sjevernoj Africi. Njegovi glavni protagonisti su ruski narednik Burkowski, kompulzivni kockar i njemački narednik Feldheim, koji pokušava izbaviti Burkowskog iz njegove ovisnosti.

No, Burkowski igra u više od novca, igra se i sa svojim životom. Preživio je nekoliko rundi ruskog ruleta, prije nego što je konačno sebi oduzeo život namjernim pucanjem u glavu. U priči Burkowski tvrdi da su igru ​​1917. godine izmislili ruski oficiri u Rumuniji – tokom posljednjih dana ruskog učešća u Prvom svjetskom ratu, kada se carska demoralisana vojska povlačila.

Drugim riječima, igra bi trebala biti utemeljena na stvarnom životu – ili se barem tako čini uvjerljivim. Je li ruski rulet zapravo izvučen iz stvarnosti ili je jednostavno bio izmišljotina? Doista postoje naznake da je ova opasna igra imala dugu tradiciju unutar ruske vojske i da se mogla igrati oko 1917. Ali to tek treba dokazati. Međutim, jasno je da se ta praksa prvi put pojavila u pisanom obliku zahvaljujući Georgesu Surdezu i njegovoj avanturističkoj priči iz 1937. godine, što potvrđuje Oxford English Dictionary, najistaknutiji leksikon engleskog jezika.

Bez obzira na to je li ruski rulet postojao prije Surdezove priče ili ne, poslije je postao poznat svima. Na primjer, 1954. godine američki rhythm-and-blues pjevač Johnny Ace umro je igrajući ovu igru. Izraz je takođe ušao u svakodnevnu upotrebu i danas se često koristi kao sinonim za visokorizični poduhvat – kao na primjer kada je generalni sekretar UN-a, Antonio Guterres, izjavio u junu 2024. godine da "igramo ruski rulet s našim planetom". Georges Surdez je preminuo 1949. godine prirodnom smrću. Beat Kuhn, Bieler Tagblatt