Stranka demokratske akcije oglasila se saopćenjem povodom najava predsjednika bh. entiteta Republika srpska Milorada Dodika da se ovaj entitet sprema odvojiti od države Bosne i Hercegovine.
"Posljednje prijetnje Milorada Dodika secesijom entiteta Rs, uz tvrdnje da već ima spremne odluke za taj čin, posljednji su alarm za bosanskohercegovačko pravosuđe i međunarodnu zajednicu."
Njegovo provokativno negiranje genocida i otvoreno najavljivanje secesije, kako kažu, direktna je posljedica slabosti i dvostrukih aršina međunarodne zajednice, koja žmiri na secesionističku politiku vlasti Rs-a i kontinuirano obespravljivanje Bošnjaka koji žive u tom entitetu, dok istovremeno trenira strogoću prema bošnjačkim predstavnicima.
"Umjesto da vrše svoj mandat i iskoriste ovlasti i zaustave Dodika, dio država članica PIC-a i OHR te ovlasti koristi za pokušaje disciplinovanja onih Bošnjaka koji se suprostavljaju secesionističkim politikama", naveli su iz SDA.
Podvlače da je krajnje vrijeme da međunarodna zajednica konačno odustane od neodgovorne, kratkovide i kukavičke politike koja je do ove situacije dovela, i krajnje je vrijeme da bosanskohercegovačko pravosuđe sankcionira secesioniste zbog upornih i direktnih prijetnji rušenjem ustavnopravnog poretka BiH.
"Dalje ignoriranje ovakvih otvorenih prijetnji i toleriranje aparthejda u kojem žive Bošnjaci u entitetu Rs, ali i neravnopravnosti koja im se pokušava nametnuti na prostoru cijele BiH, sasvim sigurno će se odraziti na odnose u BiH i stabilnost u cijelom regionu", navodi se u saopćenju SDA.

