Politika | 05.04.2025.

"Treći svjetski rat"

Šta će s nama biti u Bosni? Netanyahuov virus prelazan je i na bjegunca Dodika

Sve dok u svijetu ima "niskog intenziteta konflikata", neće biti Trećeg svjetskog rata, pod uvjetom da ti krvavi konflikti "niskog intenziteta" ne postanu apokaliptični konflikti, poslije kojih neće više biti rata, jer neće biti ljudi na Zemlji. Zemlja će biti pusta od umora od ljudske samoubilačke gluposti. 

Autor:  Mustafa Cerić

Postoje teza o tome da se Treći svjetski rat događa kroz poticanje i održavanje niskog intenziteta konflikta (Low Intensity Conflicts) u nestabilnim regijama svijeta.

Regija zapadnog Balkan bila je krajem prošlog stoljeća pokus te teze. Znademo kako je to završilo. Završilo je u kontroliranom političkom nepredvidivom kaosu/haosu. Ali, izbjegnuto je da Sarajevo iznova bude povod za Treći svjetski rat, kao što je bio povod za Prvi svjetski rat 1914. god.

Nakon Balkana, nije trebalo dugo čekati otvaranje novog konflikta niskog intenziteta kako bi se izbjegao Treći svjetski rat. Naizgled mirna Ukrajina, koja se odrekla nuklearne sile, napadnuta je od Rusije pod izgovorom da nema pravo ni na nacionalni ni državni identitet. Istu priču smo mi u Bosni slušali iz Beograda, priču koja nas još uvijek pogađa, ali smo u međuvremenu postali na nju otporni. 

U odbranu Ukrajine ustao je cijeli Zapad, posebno Evropa od petsto miliona Evropljana u strahu od oko sto pedeset miliona Rusa, koja (Evropa) traži pomoć od Amerike od tri stotine miliona Amerikanaca da ju spašava od Rusije. A sve kako bi Rusija odustala od invazije Evrope, koja je u strahu od Trećeg svjetskog rata.

Istovremenom sa Ukrajinom, otvoren je u Palestini - Gazi drugi front konflikta niskog intenziteta, ali visokog, ako ne i najvećeg intenziteta ratnog zločina - genocida uživo uz aktivnu  podršku Zapada, posebno Amerike. Devet i pol miliona Izraelaca, naoružanih svim mogućim oružjem s kopna, s mora i s neba, imaju pravo na samoobranu od dva miliona Palestinaca u Gazi bez adekvatnog oružja s kopna, s mora i s neba. Palestinci u Gazi, kao i na Zapadnoj obali, brane se krikom djece, žena i staraca i povremenim ručno napravljenim raketama, koje služe više kao zvučne bombe za zastrašivanje nego za ubijanje.      

(Uz dva fronta u Sudanu je aktiviran treći front "niskog intenziteta" građanskog krvoprolića, što je najveća sramota Ummeta na početku dvadeset prvog stoljeća. Nemam komentara osim stida pred Allahom, pred Poslanikom i pred ljudima zdrave pameti). 

Pogrešno je optuživati predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog da je nacista. On je Jevrej pa nije logično da bude antisemit. Pogrešno je optuživati i Benjamina Netanyahua da je nacista. I on je Jevrej pa nije logično da bude antisemit. Natanyahu je na čelu borbe protiv antisemitizma, naročito na primjeru autohtonih Semita u Palestini, koji mu stoje na putu da ostvari svoj san o "Novom Bliskom Istoku", kao još uvijek neostvarenom cionističkom snu.

Posjetio je Budimpeštu u svom antisemitskom pohodu, gdje ga je primio Viktor Orban, koji je nekoć bio antisemit, ali je u međuvremenu promijenio političku ideologiju ili religijsku opciju od ateiste do agnostika do evangeliste do cioniste, koji objavi da se Mađarska povlači iz članstva Međunarodnog suda pravde u Hagu.

Ne bih se bavio Viktorom Orbanom, jer to je posao evropskih političara u Briselu, ali moram iz dva razloga. Prvo, zato što je Viktor Orban u našem susjedstvu, kojem je Natanyahu mentor u kršenju međunarodnog prava, tj. mira i sigurnosti u svijetu. I, drugo, virus nepoštivanja međunarodnog prava je prelazan na Srbiju, koja je sklopila vojni savez sa Mađarskom, makar što mi je žao, bez cinizma, što Srbija ne shvata da je Orbanovo napadno prijateljstvo sa Srbijom Trojanski konj za prisvajanje Vojvodine. Živi bili pa (ne)vidjeli! Ali, ovo je iskreno upozorenje Srbiji iz Bosne. Nije ni cinizam ni sarkazam!   

No, ono što nas u Bosni treba da brine najviše jeste ovaj Netanyahuov virus, koji je prelazan na bjegunca Milorada Dodika i društva, koje ga, istina neumješno, imitira u pobuni protiv normalnih normi ponašanja. 

 

Dakle, dragi moji, sve dok u svijetu ima "niskog intenziteta konflikata", neće biti Trećeg svjetskog rata, pod uvjetom da ti krvavi konflikti "niskog intenziteta" ne postanu apokaliptični konflikti, poslije kojih neće više biti rata, jer neće biti ljudi na Zemlji. Zemlja će biti pusta od umora od ljudske samoubilačke gluposti. 

Šta će s nama biti u Bosni?

Allah najbolje zna!

Ali, za svaki slučaj, trebamo se i mi pobrinuti jer nam je Allah Svemogući podario um da nam služi za naš uspjeh na Ovome i spas na Drugome svijetu!  

Allahu Milostivi omili nam život u miru i ljubavi sa svim ljudima dobre volje! Amin!

Kontradikcije

Zašto je Vučiću saradnja Beograda sa Savezom prihvatljiva, a NATO put BiH sporan?

Kritika Izraela iz Ankare

Erdogan o Netanyahuu: Ko ide Hitlerovim stopama, završit će kao svi tirani kroz historiju

Analitički izvještaj

Britanski Dom lordova upozorava: BiH ostaje neuralgična tačka Evrope

Planeta u opasnosti

Jesu li moderni gospodari rata zavladali svijetom?

Početna Najnovije Najčitanije Na vrh