Politika | 09.02.2025. u 08:08

SKANDAL U PORTUGALU

Vođa desnice tražio kastraciju pedofila pa optužen za prostituciju maloljetnika

Ako se u sedmici inauguracije Donalda Trumpa cijela zemlja šalila kada se otkrilo da je zastupnik iz Chege optužen za krađu kofera na lisabonskom aerodromu, vijest koja je odjeknula ovog četvrtka, a koju je objavio portugalski medij Expresso, nimalo ne izaziva smijeh.

Autor:  R.S.

Andre Ventura redovan je gost portugalskih televizija otkako je 2019. godine osnovao krajnje desnu stranku Chega. Pokušava oblikovati javnu raspravu i često u tome uspijeva. Portugal, jedna od najsigurnijih evropskih zemalja, sedmicama  je u središtu političkih rasprava o nesigurnosti građana. Ono na što Ventura nije navikao jest uvlačenje u negativna događanja koja već nekoliko sedmica uključuju članove njegove stranke i koja narušavaju imidž treće najveće stranke u zemlji, koja ima 50 zastupnika u Skupštini Republike.

Ako se u sedmici inauguracije Donalda Trumpa cijela zemlja šalila kada se otkrilo da je zastupnik iz Chege optužen za krađu kofera na lisabonskom aerodromu, vijest koja je odjeknula ovog četvrtka, a koju je objavio portugalski medij Expresso, nimalo ne izaziva smijeh. Tužiteljstvo je optužilo Nuna Pardala Ribeira - vođu Chege u Lisabonu, općinskog zastupnika i Venturinog bliskog prijatelja - za zločin maloljetničke prostitucije, jedan dovršeno, a drugi u pokušaju. Pardal je, inače, poznat kao osoba koja se zalagala za hemijsku kastraciju pedofila.

Godine 2023. Pardal je upoznao 15-godišnjeg dječaka na aplikaciji za spojeve Grindr, a potom je dogovorio sastanak putem WhatsAppa. Političar ga je pokupio svojim autom i otišli su u udaljeni kraj gdje su imali oralni seks. Na kraju je Pardal tinejdžeru navodno dao 20 eura, tvrdi državni pravobranitelj. Narednih dana ponovo je kontaktirao dječaka kako bi ponovio susret, no on je to odbio.

Slučaj je predat državnom tužilaštvu nakon prijave roditelja maloljetnika, koji su otkrili poruke koje je Nuno Pardal razmjenjivao s njihovim sinom. Mladić je izjavio da je političara obavijestio da je imao 15 godina na dan kada su se upoznali. Pardal je, sa svoje strane, tada imao 51 godinu. Čim je slučaj izašao na vidjelo, općinski čelnik Chege dao je ostavku na sve dužnosti. Priznao je da je imao spolni odnos s mladićem, ali je negirao da je bio svjestan da je maloljetan, stoji u tekstu koji je o ovom skandalu objavio El Pais.

Nekoliko mjeseci nakon što je imao seksualni odnos u automobilu s tinejdžerom, Pardal je govorio u lisabonskoj gradskoj skupštini o svom zahtjevu za legaliziranjem hemijske kastracije pedofila i zlostavljača djece. “Zaštita maloljetnika od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja je, naime, za Chegu temeljno pitanje na polju pravosuđa. Ne prihvaćamo oslobađanje u ovakvom ponašanju koje je zločin. Imali smo hrabrosti predložiti hemijsku kastraciju pedofila i zlostavljača. (…) To je mjera hrabrosti i učinkovite prevencije zločina seksualnog zlostavljanja djece i jedna od rijetkih koja nije mjera minimiziranja štete ili pomoći žrtvama”, rekao je u tom govoru. Chegin projekat uključivanja hemijske kastracije kao kazne za te zločine odbacile su druge političke snage kada je dostavljen nacionalnom parlamentu.

Nakon skandala Nuno Pardal, vođa Chege izjavio je u intervjuu za CNN Portugal da nastavlja braniti hemijsku kastraciju za ove zločine bez obzira ko ih je počinio, "bio to moj otac, moj djed ili moj prijatelj." Ventura je također dodao da ga brza reakcija u uklanjanju iz stranke onih koji su počinili zločine izdvaja od ostalih političkih snaga.

 

SVE JAČA DESNICA

NJEMAČKA PRED IZBORE: Dresden, kolijevka antiimigrantskog pokreta

OD MAJKE KARIME I OCA MUHAMEDA

MASHALLAH: Svjetlost Ejuba, prve bebe rođene nakon 18 godina, obasjala španski gradić

IZBORI U INDIJI

Hindu desnica osvojila Delhi nakon 30 godina

BRISEL

DESNICA SVE JAČA U EVROPI: Čovjek koji je prijetio opstanku Belgije sada je njen premijer