Nakon eliminacije glavnog vođe Hamasa, Yahye Sinwara, sada se postavlja nekoliko pitanja: Šta će se dalje događati? Je li ovo kraj rata? Šta će Hamas učiniti?
Sinwar je bio "meta broj jedan" izraelske velike vojne ofanzive na Gazu nakon terorističkog napada sedmog oktobra 2023. Šef vojske, Herzi Halevi, pripisuje mu zasluge za osmišljavanje operacije i u danima nakon napada, poručio je: "On je mrtav čovjek."
Druge vođe Hamasa ubijeni su prije njega. To je bio slučaj sa brojem dva organizacije, Salehom al Arourijem, koji je takođe služio kao pregovarač i veza s Iranom. Poginuo je drugog januara u izraelskom bombaškom napadu nakon što je lociran u zgradi u južnom Bejrutu. Također je ubijen i Mohamed Deif, vođa oružanog krila, u napadu u julu na jugu Pojasa.
A u Izrael najozloglašenija meta Hamasa koja je dosad eliminirana bio je šef Političkog ureda, Ismael Haniyah. Projektil je pogodio službenu rezidenciju u kojoj je boravio u Teheranu nakon što je prisustvovao inauguraciji novog iranskog predsjednika, 31. jula. Izrael je eliminirao više viših zapovjednika, srednjih menadžera i Hamasovih baza u ovih 12 mjeseci ratnih operacija.
Nakon eliminacije Haniyaha, Sinwar se popeo na vodeći položaj. Do tada je bio vođa palestinske skupine u Pojasu Gaze, imenovan na tu dužnost 2017. (proveo je više od 20 godina u izraelskom zatvoru iz kojeg je pušten 2011.), ali je zadržao važan utjecaj unutar organizacije sve dok nije postao utjecajniji od samog Haniyaha, koji je živio u egzilu nakon uspona Sinwara.
Odabir Sinwara za prvog čovjeka protumačen je kao rokada Hamasa prema radikalizaciji usred sukoba na štetu više političkih profila s pregovaračkim potencijalom. Sada su palestinski islamisti pred novom odlukom o izboru njegovog nasljednika. Dilema je ista: tvrdolinijaš ili internacionalist. U ovoj fazi sukoba, uz trenutačno zaoštravanje izraelske ofanzive u Gazi i otvorenost libanskog fronta, malo je vjerojatno da će se Hamas odlučiti za deeskalaciju.
Donošenje ove odluke moglo bi izazvati poteškoće, jer se vodstvo Hamasa uveliko raspustilo nakon nešto više od godinu dana sukoba, a većina važnih vođa još uvijek je u egzilu. Ostaje za vidjeti koju razinu utjecaja njihovi saveznici i sponzori, posebno Iran, žele ostvariti u deeskalaciji ili u suprotnom slučaju. Pogotovo kada se još čeka izraelski odgovor na raketno lansiranje Irana prije dvije sedmice.
U augustu se pričalo o nekoliko imena pogodnih za vrh organizacije, među kojima se posebno istakao Khaled Meshal, koji je već bio na čelu Hamasa dok štafetu nije predao Haniyahu. Također prognan u Katar kao i Haniyah, njegov je nedostatak u činjenici da o njemu nema konsenzusa među Hamasovim saveznicima, uglavnom u Siriji, s čijim se režimom suočio tokom revolucije protiv Bashara Assada.
Druge figure su takođe u igri, poput Muse Abu Marzuka ili Khalila al Hayye, Sinwarovog čovjeka od povjerenja, rođenog u Gazi i s dobrim odnosima u inozemstvu, a istovremeno i s vojnim ogrankom unutar Pojasa. Abu Marzuk se smatra bliskim Meshalu, kao i Nizar Abu Ramadan, još jedan mogući kandidat koji bi bio pozicioniran suprotno od Sinwarovog puta. To je sada ključna dilema unutar Hamasa.
Na pitanje ostavlja li Sinwarova smrt Hamas bez glave i znači li to kraj te palestinske organizacije, odgovor je vrlo vjerovatno ne. Kraj nije značila ni Haniyahova smrt. Prije njega, Izrael je eliminirao šeika Ahmeda Yasina, utemeljitelja i duhovnog vođu tog pokreta, 2004. godine. Hamas je uspio preživjeti neuspjehe poput ovog ili likvidacije drugih vođa poput Abdela Aziza al Rantisija.
S izraelske strane, jedan od glavnih ciljeva je postignut, a to je bio uloviti i ubiti glavni um koji stoji iza napada 7-O. Znači li to da je vojna ofanziva gotova? Vjerovatno ne. Glavni cilj postavljen u direktivama izraelske vojske je potpuno eliminirati i vojno i političko vodstvo Hamasa i uništiti sve njegove vojne kapacitete, ali i one drugih naoružanih skupina prisutnih u Gazi. A to još nije postigla. Paralelno, takođe ima misiju oslobađanja talaca, procjenjuje se da ih je 97, iako se za neke od njih pretpostavlja da su mrtvi i, konačno, osigurati da Pojas više nikada ne bude prijetnja sigurnosti Izraela. Dakle, sve ukazuje da će se rat nastaviti.
Izraelski ministar obrane Yoav Gallant nije dao naznake da će se uskoro pregovarati o prekidu vatre. "Pregovarat ćemo pod vatrom. Rekli smo to prvog dana u Gazi i govorim to ovdje", rekao je jučer na granici s Libanom. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu jasno je rekao u svom prvom govoru nakon što je potvrđena likvidacija Sinwara: "Rat nije gotov."