Kako prenosi The Guardian, izvještaj je objavljen još prošlog mjeseca, ali nije privukao pažnju javnosti sve dok jedan mađarski list jučer nije objavio članak o tome.

"Ovaj fenomen nazvan ‘ružičasto obrazovanje’ ima brojne ekonomske i društvene posljedice" navodi se u izvještaju državne službe, za koju se smatra da je bliska sa desno i konzervativno orijentiranim premijerom Viktorom Orbanom.

Kao i u mnogim zemljama, profesijom nastavnika u Mađarskoj dominiraju žene, koje čine 82 odsto predavača.

"Ako obrazovanje favorizuje "ženske osobine” kao što su “emotivna i društvena zrelost” i “izaziva preveliku zastupljenost žena na univerzitetima, jednakost (spolova) će biti znatno oslabljena" zaključuje se u izvještaju.

Dalje se upozorava da će dječaci, za koje se tvrdi da su više naklonjeni poduzetničkom duhu i preuzimanju rizika, biti u opasnosti od “mentalnih i problema u ponašanju" ako im ne bude omogućeno da se “nesputano razvijaju”.

U izvještaju se dodaje da su "dječačke osobine kreativnosti i inovacije neophodne za optimalan razvoj ekonomije”.

Državna revizorska služba navodi da bi “ružičasto obrazovanje” moglo da izazove “demografske probleme” pošto su obrazovane žene manje sklone partnerima sa nižim niovom obrazovanja, a teže bi uspijevale pronaći bračne partnere sličnog obrazovanja, “što bi moglo da dovede do smanjenja stope rađanja”.

Mađarska je nedavno izabrala svoju prvu predsjednicu Katalin Novak, ali i dalje ima najmanji udio političarki u institucijama na nivou cijele Evropske unije.

Evropska komisija Orbana trenutno tuži zbog kontroverznog "zakona protiv homoseksualaca" koji zabranjuje prikazivanje homoseksualnosti mlađima od 18 godina.

Viktor Orban, koji se više puta sukobljavao s EU oko pitanja vladavine prava kao što su sloboda medija i migracija, opisao je svoju viziju Mađarske kao "neliberalne demokratije".